Primer ve metastatik meme kanserinde hormon reseptör ve her2 ekspresyonu
Variations at her2 and hormone receptor status in primary and metastatic sites of breast cancer patients
  1. Tez No: 625772
  2. Yazar: FADİME NURCAN ALHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hormon reseptörlerinin (ER / PR) ve Her2-Neu'un değerlendirilmesi hormonal ve anti-Her2 tedavileri için önemlidir. Parametreler genellikle primer tümörlerde tahmin edilir ve metastatik lezyonların yeniden değerlendirilmesinin takip sırasında etkili olup olmayacağı belirsizdir. Yöntemler: Bu çalışmanın temel amacı meme kanseri hastalarının primer ve metastatik dokularındaki Her2 ve HR (ER / PR) durumlarını karşılaştırmaktı. 1995-2010 yılları arasında Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde takip edilen primer tümörden elde edilen biyopsi örneklerinde HR ve Her2 ekspresyonu ve bunların metastatik lezyonları analiz edildi. Bulgular: 44 hastanın% 29.5'i primer bölgede Her2 (+),% 54.5 ER (+) ve% 45.4 PR (+) bulundu. Metastatik bölgeler eksize edildi veya biyopsi yapıldı: Kemik% 31.8 (14/44), karaciğer% 27.3 (12/44), cilt% 25 (11/44), akciğer% 9.1 (4/44), beyin% 4.5 (% 2 44), kemik iliği 4.5 (2/44), yumurtalıklar% 4.5 (2/44), mide, abdominal LAP ve pelvik kitle% 2.3 (3/44). Metastatik bölgelerde ER durumunun pozitifleşme oranı% 4.5 (2/44), primer tümörlerde pozitif olduğunda negatifleşme oranı% 20.5 olarak tespit edildi. Primer dokuda negatif olmakla birlikte metastatik bölgelerde PR durumunun pozitifleşme oranı% 13.6 (6/44); primer tümörde pozitif olan metastatik lezyonlarda negatifleşme oranı% 27.3 (12/44) idi. Primer dokuda negatif iken Metastatik lezyonlarda Her2 ekspresyonunun pozitifleşme oranı% 4.5 idi (2/44); primer tümörde negatif iken negatifleşme oranı% 13.6 (6/44) olarak tespit edildi. İzlenen hastaların hormon reseptör durumu ve Her2 ekspresyonu değerlendirildiğinde 44 hastanın 23'ünde reseptör varyasyonu saptandı. Sonuç: Çalışmamız meme kanserinin biyolojik özelliklerinin primer tümörler ve asenkronize metastatik lezyonlar arasında değişebileceğini doğrulamaktadır. Primer doku ve metastatik bölgelerde Her2 veya HR durumunun uyumsuzluğunu daha iyi tanımlamak için ileri prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of hormone receptors (ER/PR) and Her2-Neu is important for hormonal and anti-Her2 treatments. The parameters are generally estimated in primary tumors and it is unclear whether re-evaluation of metastatic lesions will be effective during follow-up. Methods: The primary aim of this study was the compare Her2 and HR (ER/PR) status in primary and metastatic tissues of breast cancer patients. HR and Her2 expression in biopsy specimens obtained from primary tumor and their metastatic lesions of 44 breast cancer patients, followed-up during 1995-2010 at Baskent University Hospital were analyzed. Results: Of 44 patients 29.5% were found Her2 (+), 54,5 % ER (+) and 45.4% PR (+) in primary site. Metastatic regions excised or biopsied as following: Bone 31.8% (14/44), liver 27.3% (12/44), skin 25% (11/44), lung 9.1% (4/44), brain 4.5% (2%44), bone marrow 4.5 (2/44), ovaries 4.5% (2/44), stomach, abdominal LAP and pelvic mass 2.3% (3/44). Positification rate of ER status in metastatic sites was detected as 4.5% (2/44), when positive in primary tumors, negatification rate was detected as 20.5%. The positification rate of PR status in metastatic sites, while being negative in primary tissue was 13.6% (6/44); and negativication rate in metastatic lesions, being positive in primary tumor was 27.3% (12/44). The positivication rate of Her2 expression in metastatic lesions while being negative in primary tissue was 4.5% (2/44); and negativication rate while being positive in primary tumor was detected as 13.6% (6/44). When the hormone receptor status and Her2 expression of the patients followed-up are evaluated, receptor variation was detected in 23 of 44 patients. Conclusions: Our study confirms that biological properties of breast cancer may vary among primary tumors and asynchronised metastatic lesions. Further prospective studies are needed to better define the discordance of Her2 or HR status at primary tissue and metastatic sites.