Aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin akademik okuryazarlık hakkındaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of attitude and behavior of family medicine specialization students about academic literacy
  1. Tez No: 730516
  2. Yazar: FERHAT KEŞCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Asistanlık eğitimi süresince akademik okuryazarlık becerilerinin kazanılması hususunda asistan hekimlerin tutum ve davranışlarının belirlenmesi ve eksikliklerin saptanması ve bu yoldaki engellerin tanımlanabilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma ile; Ankara ilinde Aile Hekimliği uzmanlık eğitimi alan hekimlerin akademik okuryazarlık ile ilgili tutum ve davranışlarını belirlemek ve bunları etkileyen faktörleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma gözlemsel, prospektif ve analitik bir çalışmadır. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde planlanmış, Ankara'da eğitim alan Aile Hekimliği uzmanlık öğrencileri çalışmaya dahil edilmiştir. Elektronik ortamda katılımcılara 23 soruluk anket ve Akademik Okuryazarlık Ölçeği formları gönderilmiştir. Çalışmaya 188 aile hekimi uzmanlık öğrencisi katılmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Katılımcıların %68,6'sı kurumlarında, %36,2'si kurumları dışında bilimsel araştırma konusunda eğitim almıştır. Çalışmaya katılan hekimlerin %59'u uzmanlık eğitimleri süresince hiç kongreye katılmamış, %67,6'sı hiç bilimsel araştırmada araştırmacı olarak bulunmamıştı. Katılımcıların %78,2'si tezlerin bilimsel çalışmalar olduğunu düşünmesine rağmen %38,8'i tez konusunu belirlemişti.
Özet (Çeviri)
Aim: It is important to determine the attitudes and behaviors of resident physicians regarding the acquisition of academic literacy skills during the residency education, to identify the deficiencies and to identify the obstacles on this path. IN this work; It is aimed to determine the attitudes and behaviors of physicians who receive family medicine specialization training in Ankara province regarding academic literacy and to reveal the factors affecting them. Materials and Methods: The research is an observational, prospective and analytical study. The study was planned in Ankara Training and Research Hospital, Family Medicine residency students studying in Ankara were included in the study. A 23-question survey and Academic Literacy Scale forms were sent to the participants electronically. 188 family physician residency students participated in the study. The data were analyzed with the SPSS program. Results: In the study; 68.6% of the participants got educated on scientific research in their institution and 36.2% outside their institution, 59% of physicians have never attended a congress during their residency training and 67.6% of them had never been a researcher in scientific research. Although 78.2% of the participants thought that theses were scientific studies, 38.8% of them determined the thesis topic.