Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinin akne vulgaris tedavisi hakkındaki bilgi, tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of knowledge, attitudes and practices of family medicine students about acne vulgaris treatment
- Tez No: 769922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
AMAÇ: Akne vulgaris (AV) toplumda yaygın olarak görülen ve kronik, tekrarlayıcı olması nedeni ile hastaların aile hekimleri ve dermatologlar başta olmak üzere hekimlere sık olarak başvurduğu bir hastalıktır. AV'nin erken ve etkili tedavisi skar oluşumu ve hastalığın psikolojik etkilerini en aza indirmekte oldukça önemlidir. Çalışmamızda AV'nin tanı ve tedavisinde aile hekimlerinin bilgi, tutum ve uygulamalarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne bağlı İstanbul ilindeki aile hekimliği kliniklerinde uzmanlık eğitimi alan 270 aile hekimliği asistanına; yaş, cinsiyet ve mesleki deneyim verileri yanında AV hakkındaki bilgi, tutum ve uygulamalarını sorgulayan literatür taranarak hazırlanmış likert tipi ve çoktan seçmeli sorulardan oluşan anket formu online olarak uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Acne vulgaris (AV) is a disease that is common in the community and is a chronic and recurrent disease that patients frequently refer to physicians, especially family physicians and dermatologists. Early and effective treatment of AV is very important in minimizing scar formation and the psychological effects of the disease. In our study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and practices of family physicians in the diagnosis and treatment of AV. MATERIALS AND METHODS: To 270 family medicine residents who received specialization training in family medicine clinics in Istanbul, affiliated to the University of Health Sciences; In addition to age, gender and professional experience data, a survey form consisting of likert type and multiple choice questions prepared by scanning the literature questioning knowledge, attitudes and practices about AV was applied online.