Açık kalp cerrahisi yapılan hastalarda parasternal bloğun postoperatif ağrı üzerine etkisi
The effect of parasternal block on postoperative pain in patients undergoing open heart surgery
  1. Tez No: 730529
  2. Yazar: ERAY ÇAĞLAYAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM NİL KAAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda, elektif koroner arter baypas greft cerrahisi yapılan vakalarda parasternal blok uygulamasının postoperatif analjezi üzerine etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, elektif koroner arter baypas greft cerrahisi planlanan 30-80 yaş arası, ASA III-IV risk skoruna sahip 78 hasta dahil edildi. Hastalar parasternal blok ve kontrol grubu olmak üzere 39 kişilik iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, VKİ, ek hastalıkları, cerrahi süresi, postoperatif dönem ilk 24 saatlik yoğun bakımdaki ağrı skorları (entübeyken davranışsal ağrı ölçeği, ekstübeyken sayısal ağrı skoru), ekstübasyon süreleri, toplam analjezik miktarı, kurtarma analjezik miktarı, komplikasyonlar, kaşıntı, bulantı-kusma olup olmadığı, yoğun bakım ve taburculuk süreleri kaydedildi. Elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 21.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p değerinin 0,05'den küçük saptanması koşulu aranmıştır. Bulgular: İki grup arasında demografik açıdan fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the effects of parasternal block application on postoperative analgesia in cases who underwent elective coronary artery bypass graft surgery. Materials and Methods: 78 patients with ASA III-IV risk score, aged 30-80 years, who were planned for elective coronary artery bypass graft surgery were included in the study. The patients were divided into two groups of 39 people: the parasternal block and the control group. Demographic characteristics of patients, BMI, comorbidities, duration of surgery, postoperative pain scores in the first 24 hours in the intensive care unit (behavioral pain scale when intubated, numerical pain score when extubated), extubation Times, total amorun of analgesic, amount of rescue analgesic, complications, itching, nausea and vomiting, intensive care and discharge times were recorded. While evaluating the findings, they were evaluated using the SPSS 21.0 statistical program for statistical analysis. For statistical significance, the p value was determined to be less than 0.05. Results: There was no demographic difference between the two groups.