0-5 yaş arası çocuklarda ekran maruziyetinin anne DASS-42 ölçeği ile ilişkisi
The relationship of screen exposure in children aged 0-5 years with the maternal DASS-42 scale
- Tez No: 730541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAHİDE YALAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: 0-5 yaş arası çocuklarda dijital ekran maruziyetinin sosyodemografik veriler ve annenin depresyon, anksiyete, stres durumu ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Poliklinikleri'ne başvuran 0-5 yaş arası çocuğu olan annelerden Sosyodemografik Veri Formu ve Depression, Anxiety and Stress Scales (DASS-42) doldurmaları istendi. Ölçeğin toplam puanları her alt boyut için 0 ile 42 arasında değişmektedir. Ölçekte depresyon, anksiyete ve stres normal, hafif, orta, ileri ve çok ileri olarak kategorilere ayrılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 0-5 yaş arası 156 çocuk ve annesi katıldı. Çocukların yaş ortalaması 31,22±16,14 ay idi.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the relationship between digital screen exposure in children aged 0-5 years, sociodemographic data and mother's depression, anxiety and stress. Materials and Methods: Mothers with children aged 0-5 years who applied to Ankara Training and Research Hospital Pediatrics Outpatient Clinic were asked to fill out a Sociodemographic Data Form and Depression, Anxiety and Stress Scales (DASS-42). The total scores of the scale range from 0 to 42 for each sub-dimension. In the scale, depression, anxiety and stress are categorized as normal, mild, moderate, severe and very severe. Results: 156 children aged 0-5 years and their mothers participated in the study. The mean age of the participating children was 31.22±16.14 months.