Belediyelerin engelli hizmetlerinin engelli birey ve aile perspektifinden değerlendirilmesi: Kadıköy, Ümraniye, Sultanbeyli örneği
Evaluation of disabled services provided by municipalities in the perspective of disabled people and families: the case of Kadiköy, Ümraniye, Sultanbeyli
  1. Tez No: 730542
  2. Yazar: ÖZLEM VEZNEDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde; Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ülkelerin, engellilik konusunda gerçekleştirdikleri hukuki ve sosyal çalışmalar yerel yönetimler özelinde uygulanmaktadır. Özellikle büyükşehir belediyelerinin uyguladığı engellilik politikasının ilçe belediyelerince de algılanması, sürdürülebilirlik açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı engelli bireylerin yerel yönetimlerin hizmetlerinden yararlanma düzeylerinin ortaya konulması ve bireylerin ilgili hizmetlerden yararlanmasını etkileyen özelliklerin tespit edilmesidir. Nicel olarak yapılan araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma İstanbul İli Kadıköy, Sultanbeyli ve Ümraniye ilçelerinden kartopu örneklem yöntemi ile seçilen 434 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, danışman ve araştırmacı tarafından geliştirilen 6 bölüm, 38 maddeden oluşan test aracılığı ile toplanmış, SPSS 23.00 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; engelli bireylerin çoğunluğu kendilerine yönelik düzenlenmiş yasal haklarla ilgili bilgi sahibi olduğunu düşünmektedir. Katılımcıların çoğunluğu toplumdaki diğer bireylerle eşit koşullarda yaşamadığını ve toplumun engelli bireylere yönelik tutumlarından rahatsız olduklarını dile getirmektedir. Ayrıca belediye hizmetlerinin engelli bireylere ulaştırılmasında problem olduğunu ve kursun fiziksel koşullarının engelli bireyler için uygun olmadığını belirtmiştir. Diğer taraftan belediyeler tarafından engelli bireylere yönelik sunulan hizmetlerden en fazla bilineni ise ulaşımdır. Katılımcıların büyük çoğunluğunun ilgili birimler tarafından ihtiyaç tespiti sağlamak amacıyla kendileri ile daha önce iletişime geçilmediğini belirtmesi dikkat çekmektedir. Bununla birlikte belediyeden herhangi bir ayni ya da nakdi yardım alan ve belediye danışmanlık hizmetlerinden faydalanan katılımcı sayısı sınırlı kalmıştır. Evli ve bakmakla yükümlü olduğu bir bireye sahip olmayan, engelli bireylere yönelik yasal haklarla ilgili bilgi sahibi olan, toplumdaki diğer bireyler ile eşit haklara sahip olduğunu düşünen ve gelecekten umutlu olan engelli bireylerin belediyeler tarafından sunulan engelli hizmetlerine ilişkin algıları daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Today, local governments in developing countries, along with Turkey, disability on the work they do. It is important that the disability policy implemented through metropolitan municipalities is perceived by ower tier municipalities and to be sustainable. The purpose of this research is to determine the level of disabled people benefiting from the services of local governments and the reasons affecting them. In the quantitative research, the screening type model was used. The research was carried out on 434 individuals selected from Kadıköy, Sultanbeyli and Ümraniye districts of Istanbul Province using the snowball sampling method. The data collection tool was created by the advisor and the researcher. This tool is a test consisting of 6 parts and 38 items and this test was analyzed with SPSS 23.00 program. According to the research results; most people with disabilited people think that they have information about their legal the rights regulated for them. Most of the participants state that they do not live on equal terms with attitudes of the society towards people with disabilities. They also stated that there are a problems in providing municipal services to individuals with disabilities and the physical conditions of the course are not suitable for individuals with disabilities. On the other hand, the most well-known of the services provided by the municipalities for the disable is transportation. It is noteworthy that most of the participants stated that they have not been contacted before to provide a needs assessment by the relevant units. However, the number of participants receiving any in-kind or cash assistance from the municipality and benefiting from municipal conseling services was limited. People with disabilities who are married or single cared and do not have any individual to take care of have information about the legal rights of people with disabilites. They have higher perceptions about the services provided by the municipialities. According to the research results; most people with disbilities think that they have information about the legal rights that are regulated fort them.