İnsanmerkezcilik ekseninde çağdaş sanatta hayvan bedeni
The animal body in contemporary art on the axis of humancentrality
- Tez No: 730544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SENİHA ÜNAY SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez, hayvan bedeninin sanatsal üretim biçimlerinde“nesne”haline gelmesini ve insanmerkezcilik üzerinden değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Hazır nesnenin sanata girmesiyle birlikte, yeni imge üretmeden var olanın kullanımı ve hayvan bedenlerinin canlı olarak sanatta yer almasının neden olduğu fiziksel ve duygusal şiddeti ele almaktadır. Bu kapsamda birinci bölüm insanmerkezcilik üzerine odaklanmıştır. İkinci bölüm insanın kendisini merkezi konuma koyduğu Rönesans ideolojisi ile başlamış ve sanatsal üretimler üzerinden hayvan bedeninin metafor, gösteri nesnesi, deneysel yöntemler ve imge olarak kullanılmasıyla devam etmiştir. Çağdaş sanatta hayvan bedeninin insanmerkezci bakış ile sergilenmesi ile hayvan bedenine olan tahakkümün izlerini aramıştır. Sanat yapıtları üzerinden hayvan haklarını düşünmeyi denemiştir. Tüm bu teorik ve uygulama süreci kişisel uygulamalar için zemin oluşturmuş ve kişisel çalışmalar bu çerçevede oluşmuştur. Hayvan bedeninin varlığı ve yokluğu ile oluşan uygulamalar insan ve hayvan arasındaki mesafeyi görünür kılmaya çalışmıştır. Araştırma süreci hayvan bedeni ve mahremiyeti hakkında 20. yüzyıldan günümüze hayvan bedeninin kullanımı üzerinden kişisel çalışmaları anlamlandırma ve şekillendirmede yol gösterici olmuştur. Tez süresince basılı ve elektronik kaynaklardan yararlanılmış, felsefe, sosyoloji gibi farklı alanlarda incelemeler yapılmış, sanatçı siteleri, söyleşileri ve sanat yazıları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to make the animal body an“object”in artistic production and to evaluate it through anthropocentrism. It deals with the physical and emotional violence caused by the use of existing objects without producing new images and the inclusion of live animal bodies in art, with the entry of ready-made objects into art. In this context, the first chapter focuses on anthropocentrism. The second part started with the Renaissance ideology, in which man put himself in the center, and continued with the use of the animal body as metaphor, show object, experimental methods and image through artistic productions. With the anthropocentric display of the animal body in contemporary art, he sought the traces of the domination of the animal body. He tried to think about animal rights through works of art. All these theoretical and practical processes formed the basis for personal practices and personal studies were formed within this framework. The practices created by the presence and absence of the animal body tried to make the distance between human and animal visible. During the thesis, printed and electronic sources were used, studies were made in different fields such as philosophy and sociology, artist websites, interviews and art writings were examined.