Büyü ve okült (Gizlere ulaşma) bilimlerin erken Bizans sanatında yansımaları, orta çağ ve sonrası projeksiyonu
The reflection of magic and occult sciences in early Byzantine art, its projection in middle ages and beyond
  1. Tez No: 730548
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN YANDIM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnsanlık var oluşu boyunca kendi gücünün dışında kalan doğal güçlere ve anlam vermekte zorlandığı fenomenlere çeşitli anlamlar yüklemiş ve büyük bir doğaüstü inanç külliyatı oluşturmuştur. Bu köklü ve yaygın inançlara her toplumda ve dini inanç sistemi içinde rastlanmaktadır. Genellikle sözlü anlatım yoluyla aktarılan bu gelenekler toplumların ayrılmaz parçaları halini almıştır. Büyü inancı da bu geleneklerden biridir. Büyü, genel anlamı itibariyle kişinin birtakım doğaüstü güçleri kullanarak doğayı ve ilahi güçleri manipüle etme sanatıdır. Bu tür inançlar Erken Bizans toplumunda da oldukça yaygındır. Özellikle kötülüklerden korunmak ve hastalıkları iyileştirmek için kullanılan ve amulet adıyla anılan büyülü objeler Erken Bizans toplumunda yaygın biçimde kullanılmakla birlikte bu tür inançlar günümüz Anadolu toplumunda da devam etmekte ve benzer pratiklerin günümüzde de uygulandığı görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı Erken Bizans toplumunda bu büyülü obje inancının ne kadar yaygın olduğunun, hangi amaçlarla kullanıldığının, dini otoritenin bu objelerin kullanımı hakkında düşüncelerinin ortaya konmasıdır. Anahtar Sözcükler Büyü, amulet, Erken Bizans, Geç Antik, Kutsal Süvari, Kem Göz, Hıristiyanlık
Özet (Çeviri)
Throughout its existence, humanity gave meanings to natural powers and phenomena that they couldn't understand, thus created a great supernatural corpus. These deeprooted beliefs can be encountered in every society and religious belief system. Usually transferred within the oral tradition, these beliefs became an essential part of every society. The belief of magic is one of these beliefs In general, magic is the art of manipulation of nature and divine powers using one's supernatural powers. In Early Byzantine era these beliefs are also wide spread among the people. Especially magical objects called amulets used for protection against evil and illnesses were very common in Early Byzantine society; similar beliefs are still living among people and parallel practices are applied in Anatolian societies. The purpose of this study is to reveal how common was the belief of magic, how it was used, what the religious authorities thought about using these magical objects. Keywords Magic, amulet, Early Byzantine, Late Antique, Holy Rider, Evil Eye, Christianity