At the threshold of gender and culture: An analysis of magical realism in animation
Toplumsal cinsiyet ve kültürün eşiğinde: Animasyonda büyülü gerçekçilik çözümlemesi
- Tez No: 968350
- Danışmanlar: PROF. AHU ANTMEN AKİSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, büyülü gerçekçilik, kuir teori ve animasyonun kesişiminde bellek ve kimliğin yeniden inşasını inceliyor. Kişisel ve buluntu aile arşivlerinden yola çıkarak, animasyonun esnek yapısı ve büyülü gerçekçiliğin anlatı olanaklarıyla yerleşik aile, kimlik ve bellek anlatılarını sorguluyor. Çalışmanın odağındaki Kapı Eşiği adlı kısa animasyon film, arşiv görüntülerini okült semboller ve deneysel tekniklerle harmanlayarak dışlayıcı aile ritüellerini ele alıyor. Üç bölümlü yapısıyla, baskıcı bir ev içi gerçekçilikten özgürleştirici bir büyülü gerçekçi ütopyaya evrilerek, sıradanla olağanüstünün nasıl iç içe geçebileceğini gösteriyor. Kumaş enstalasyon içim biliyor ise dokunsal ve zaman alıcı üretim süreciyle kuir akrabalık ve belleği somutlaştırarak alternatif arşiv olanaklarını tartışmaya açıyor. Kuramsal çerçeve, büyülü gerçekçilik ve animasyonun katı bilgi sistemlerini nasıl güçlü bir şekilde sorguladığını ortaya koyuyor. Anadolu folkloründeki büyü pratikleri ve kuir karşı-bellek gibi bastırılmış tarihleri birlikte düşünerek, sanatsal üretimi ütopik bir müdahale alanı olarak konumlandırıyor. Sonuç olarak tez, animasyonda büyülü gerçekçiliğin kimlik, bellek, aile ve zaman algısını dönüştürücü bir potansiyel taşıdığını öne sürüyor. Böylece, cis-heteropatriyarkal sınırların ötesinde kuir ütopik geleceklere açılan yolları aralamayı hedefler.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the intersection of magical realism, queer theory, and animation can reimagine and reconstruct memory and identity. Using personal and found family archives, it explores animation's formal flexibility and magical realism's narrative strategies to challenge dominant narratives of family, identity, and memory. Central to this study is the author's animated short Threshold, which combines archival footage, occult symbolism, and experimental techniques to interrogate exclusionary family rituals. Through a tripartite structure, the film transitions from oppressive domestic realism to a liberatory magical realist utopia, embodying magical realism's capacity to merge the ordinary and the extraordinary. The thesis also engages with my heart knows, the author's fabric sculpture that materializes queer kinship and memory through tactile, durational labor, further expanding the discussion on alternative archives. Theoretical frameworks emphasize how magical realism and animation challenge fixed epistemologies. By reclaiming suppressed histories such as Anatolian folk magic and queer counter-memory, this work positions artistic practice as a site of utopian intervention. Ultimately, the thesis argues that magical realism in animation offers a transformative space for reconfiguring identity, memory, family, and temporality, opening pathways to queer utopian futures beyond cis-heteropatriarchal constraints.