Acil serviste akut koroner sendrom (AKS) şüphesi ile takip edilen hastalarda T-MACS (Troponin ilişkili manchester akut koroner sendrom), heart (Hikaye, elektrokardiyografi (EKG) değişimi, yaş, risk faktörleri, troponin), HE-MACS (Hikaye ve EKG ilişkili manchester akut koroner sendrom) skorlama sistemlerinin AKS tanısı ve yönetimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of T-MACS (Troponin-only manchester acute coronary syndromes decision aid), heart (History, EKG, age, risk factors, troponin), HE-MACS (History and electrocardiogram-only manchester acute coronary syndromes) scoring systems in terms of diagnosis and management of acute coronary syndrome in patients followed in the emergency department
  1. Tez No: 730572
  2. Yazar: MEHMET RAGIP AKTEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ERSEL, PROF. DR. ERSİN AKSAY, UZMAN MELTEM SONGÜR KODİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda, acil serviste AKS şüphesi ile takip edilen hastalarda T-MACS (Troponin ilişkili manchester akut koroner sendrom), HEART, HE-MACS (Hikâye ve EKG ilişkili Manchester Akut Koroner Sendrom) skorlama sistemlerinin AKS tanısı ve yönetimi açısından değerlendirilmesi ve elde edilen veriler ile hasta mortalite ve morbiditesini belirlemede birbirlerine karşı etkinliklerinin saptanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız, tek merkezli ve prospektif olarak gerçekleştirildi. 01.08.2020 ile 01.03.2021 tarihleri arasında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne ayaktan başvuran ya da 112 ambulansı ile getirilen, AKS şüphesi ile başvurmuş 888 hasta tespit edildi. Dahil edilen hastalardan 328 tanesi dışlama kriterlerine göre çalışmadan çıkarıldı. Hastaların vital değerleri, anamnez ve fizik muayeneleri kaydedildi. Bu elde edilen verilerden HEART, T-MACS ve HE-MACS skorları hesaplandı. 30 günlük sonlanım verileri, çalışmaya dahil edilen hastalardan alınan onam ile telefon aracılığıyla iletişeme geçilerek elde edildi. Bu veriler ışığında hastaneye yatış, taburculuk, invaziv ve veya non-invaziv girişim (koroner anjiyografi, miyokard perfüzyon sintigrafisi, koroner arter bypass cerahisi), 30 günlük MACE skorlamaları hesaplandı. BULGULAR: Çalışmaya 560 hasta dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların %64,5 'i erkek ve %35,5'i kadın idi. Olguların yaş medyan değeri 55' yıl idi. Olguların en sık kronik hastalık öyküleri sırasıyla hipertansiyon (%49,8), koroner arter hastalığı (%45,0), diabetes mellitus (%27,1).Olguların en sık AKS risk faktörü sigara içme alışkanlığı (%56) olarak tespit edildi. Çalışmamıza dahil olan olguların en sık şikayeti; göğüs ağrısı ile birlikte sol kolda uyuşma(%25,2), dispne (%10,4) , sırt ağrısı (%9,8)'dır. Olguların başvuru şikayetleri ile MACE pozitifliği arasındaki ilişki incelendi.
Özet (Çeviri)
Ege University Faculty of Medicine Department of Emergency Medicine, Bornova/İZMİR PURPOSE: In this study, it was aimed to evaluate T-MACS, HEART, HE-MACS scoring systems in terms of diagnosis and management of ACS in patients followed up with suspected ACS in the emergency department and with the data obtained, we determined their effectiveness against each other in determining patient mortality and morbidiy. MATERIAL AND METHOD: Our study was conducted as a single center and prospective study. Between 01.08.2020 and 01.03.2021, 888 patients who applied to the Ege University Medical Faculty Hospital Emergency Service on an outpatient basis or were brought by 112 ambulance with the suspicion of ACS were identified. Of the included patients, 328 were excluded from the study according to exclusion criterias. Vital values, anamnesis and physical examinations of the patients were recorded. HEART, T-MACS and HE-MACS scores were calculated from these obtained data. The 30-day outcome data were obtained by contacting the patients via telephone with the consent of the patients included in the study. Based on these data, hospitalization, discharge, invasive or non-invasive procedures (coronary angiography, myocardial perfusion scintigraphy, coronary artery bypass surgery), 30-day MACE scores were calculated. RESULTS: 560 patients were included in the study. 64.5% of the cases included in the study were male and 35.5% were female. The median age of the cases was 55 years. The most common chronic disease histories of the cases were hypertension (49.8%), coronary artery disease (45.0%), diabetes mellitus (27.1%). The most common ACS risk factor of the cases was smoking habit (56%). The most common complaint of the cases included in our study; chest pain accompanied by numbness in the left arm (25.2%), dyspnea (10.4%), back pain (9.8%). The relationship between the complaints of the cases and MACE positivity was examined.