Verbascum leiocarpum bitkisinden izole edilen sekonder metabolitlerin antiproliferatif, antidiyabetik ve antioksidan potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of antiproliferative, antidiabetic and antioxidant potentials of secondary metabolites isolated from the plant Verbascum leiocarpum
  1. Tez No: 730590
  2. Yazar: SAMED ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KÖKSAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, Erzincan'a endemik 4 farklı Verbascum türünün (V. alyssifolium, V. leiocarpum, V. ozturkii ve V. tuna-ekimii) antiproliferatif, antioksidan ve antidiyabetik aktiviteleri incelendi. Bu dört bitkiden en yüksek antiproliferatif ve antidiyabetik aktiviteye sahip olan V. leiocarpum türü, aktiviteden sorumlu moleküllere ulaşmak amacıyla kromatografik (kolon, ince tabaka, flash ve prep HPLC) işlemlere tabi tutuldu. İzolasyon çalışmaları sonucunda bitkinin toprak üstü kısmından; katalpol (S-1), ajugol (S-2), eriodiktiyol (S-3), luteolin (S-4) ve 10-O-sinnamoil-katalpol (S-5), kök kısmından ise apigenin (S-6), 6-deoksi melittozit (S-7), poliumozit (S-8), verbaskozit (S-9), izoverbaskozit (S-10), ferruginozit C (S-11), ferruginozit D (S-12), harpagozit (S-13), trans-sinnamik asit (S-14) ve ursolik asit (S-15) molekülleri izole edildi. İzole edilen moleküllerin yapıları spektroskopik (NMR) yöntemlerle aydınlatıldı. Ferruginozit D (S-12) bileşiğinin doğal kaynaklarda bulunduğu ilk defa rapor edildi. İzole edilen bileşiklerin Beas2B (normal akciğer hücresi), RPE (normal retinal hücresi), HSF (normal deri hücresi), A172 (beyin kanseri), C6 (beyin kanseri), HeLa (serviks kanseri), A2780 (over kanseri), SW620 (kolon kanseri) ve HT29 (kolon kanseri) hücre hatlarına karşı antiproliferatif aktivitesi, antioksidan aktivitesi (DPPH, ABTS, FRAP) ve antidiyabetik (α-glikozidaz enzim inhibisyonu) aktivitesi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the antiproliferative, antioxidant and antidiabetic activities of 4 different Verbascum species (V. alyssifolium, V. leiocarpum, V. ozturkii ve V. tuna-ekimii) endemic to Erzincan were investigated. V. leiocarpum species, which has the highest antiproliferative and antidiabetic activity among these four plants, was subjected to chromatographic (column, thin layer, flash and prep HPLC) processes in order to isolate compounds responsible for the activities. As a result of the chromatographic studies on the above-ground part of the plant; catalpol (S-1), ajugol (S-2), eriodictyol (S-3), luteolin (S-4) and 10-O-cinnamoyl-catalpol (S-5), on the root part, apigenin (S-6), 6-deoxy melittoside (S-7), poliumoside (S-8), verbascoside (S-9), isoverbascoside (S-10), ferruginoside C (S-11), ferruginoside D (S-12), harpagoside (S-13), trans-cinnamic acid (S-14) and ursolic acid (S-15) were isolated. The structures of the isolated molecules were elucidated by spectroscopic techniques (NMR). Ferruginoside D (S-12) was reported for the first time in a natural source. Antiproliferative activity against Beas2B (normal lung cell), RPE (normal retinal cell), HSF (normal skin cell), A172 (brain cancer cell), C6 (brain cancer cell), HeLa (cervical cancer), A2780 (ovarian cancer), SW620 and HT29 (colon cancer) cell lines, antioxidant activity (DPPH, ABTS, FRAP) and antidiabetic (α-glucosidase enzyme inhibition) activity of isolated compounds were evaluated.