Kentsel kıyı alanları ve kamusal mekân ilişkisi: Bayburt kent örneği
The relationship between urban coastal areas and public space: The case of Bayburt city
  1. Tez No: 730597
  2. Yazar: BETÜL GÜRBÜZ SÖYLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kent ve toplum bütünlüğünün sağlanabilmesi açısından kamusal mekânların rolü büyüktür. Sosyal, psikolojik ve fiziksel etkileri ile birlikte yaşam kalitesine büyük ölçüde katkı sağlamaktadır. Ek olarak geçmişten günümüze insan topluluklarının her alanda su kullanımının da aynı etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla kentsel kıyı alanlarının tüm kentlilerle bütünlüğü ve tüm kentlilerin kullanımına uygunluğu açısından kamusal mekân niteliğinde kullanımı önem teşkil etmektedir. Araştırmada kentsel kıyı alanlarında kamusal mekan kullanımının önemi ele alınarak geniş çaplı literatür taraması yapılmıştır. Kamusal Mekân, Kamusal Mekân Özellikleri, Kamusal Mekân Kalitesi, Kamusal Mekân Kalite Parametreleri, Kamusal Mekânlarda Kullanıcı Gereksinmeleri, Kamusal Mekân ve Kentsel Tasarım İlişkisi başlıkları çeşitli ve temel kaynaklar ile desteklenerek açıklanmıştır. Ayrıca Kentsel Kıyı Alanı, Kıyıların Kullanım Amaçları, Kıyı Kullanımında Kamusallığın Önemi, Avrupa Ülkelerinde Kıyı Yasaları, Türkiye'de Kıyı Alanlarının Hukuksal Boyutu, Dünya Örneklerinde Kıyı Kullanımı ve Türkiye Örneklerinde Kıyı Kullanımı başlıkları da açıklanmıştır. Daha sonra Türkiye'den seçilen kent merkezi ile temas eden kıyı oluşumu kamusal mekân kalitesi parametreleri ile detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışmaların sonucunda kıyı alanlarında kamusallığın önemi vurgulanmış, ulaşılan sonuçların kentsel kıyı alanları ve toplum bütünlüğünün kente kattığı değer için farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of public spaces is great in terms of ensuring the integrity of the city and society. It contributes greatly to the quality of life with its social, psychological and physical effects. In addition, it is known that the use of water by human communities in all areas has the same effects from the past to the present. Therefore, the use of urban coastal areas as public spaces is important in terms of their integrity with all citizens and their suitability for the use of all citizens. In the research, a large-scale literature review was conducted by considering the importance of public space use in urban coastal areas. The titles of Public Space, Public Space Features, Public Space Quality, Public Space Quality Parameters, User Requirements in Public Spaces, Public Space and Urban Design Relationship are explained by supporting with various and basic sources. In addition, the titles of Urban Coastal Area, Purposes of Use of Coasts, Importance of Publicity in Coastal Use, Coastal Laws in European Countries, Legal Aspects of Coastal Areas in Turkey, Coastal Use in World Examples and Coastal Use in Turkey's Examples are also explained. Later, the coastal formation in contact with the city center selected from Turkey was examined in detail with the public space quality parameters. As a result of these studies, the importance of publicity in coastal areas was emphasized, and it was aimed to raise awareness about the value that the urban coastal areas and community integrity add to the city.