Fonksiyonel gastrointestinal hastalıklarda aleksitimi
Alexithymia in functional gastrointestinal disorders
  1. Tez No: 730601
  2. Yazar: SHAHRIYAR GADIMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaçlar: Aleksitimi duyguları tanımlama ve ifade etme konusunda yetersizlikle karakterize olan kişilik özelliğidir. Aleksitimili bireyler kendilerinin ve başkalarının duygularını anlamakta, kendi duygularını ifade etmekte ve duygusal yanıt vermekte yetersiz kalmaktadırlar. Bu çalışmada İrritabl Bağırsak Sendromu ve Fonksiyonel Dispepsi tanılı hastalarda aleksitimi düzeyi ve sıklığının incelenmesi ile birlikte, aleksitimi ile gastrointestinal semptomlar, depresif semptomlar ve anksiyete semptomları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu araştırmaya gastrointestinal semptomlar nedeniyle polikliniğe başvuran ve İrritabl Bağırsak Sendromu tanısı alan 31 hasta, Fonksiyonel Dispepsi tanısı alan 30 hasta olmak üzere toplam 61 hasta ve 61 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Katılımcıların aleksitimi sıklığı ve düzeyi, gastrointestnal semptomların düzeyi, depresif semptomların düzeyi ve anksiyete semptomlarının düzeyi hasta ve sağlıklı kontrol grupları arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar sosyodemografik özellikler bakımından benzerdi. Hasta grubunda aleksitimi prevalansı ve aleksitimi düzeyi, depresif ve anksiyete semptomlarının düzeyi ve DIF, DDF, EOT alt ölçek puanları kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti. Hasta grubunda aleksitimi düzeyi ile Gİ semptom şiddeti, depresif semptom düzeyi ve anksiyete semptom düzeyi ile pozitif ilişkiliydi, kontrol grubunda ise aleksitimi ile Gİ semptom şiddeti arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuçlar: FGİB'de Aleksitimi prevalansı ve aleksitimi düzeyi, Gİ semptom şiddeti, depresif semptomların düzeyi ve anksiyete semptomlarının düzeyi kontrollere göre anlamlı yüksektir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Alexithymia is a personality trait characterized by an inability to identify and describe emotions by one's self. People with high levels of alexithymia can have difficulty distinguishing emotions of themselves and of others, expressing their own emotions and respond emotionally. In this study, it was aimed to examine the level and frequency of alexithymia in patients diagnosed with Irritable Bowel Syndrome and Functional Dyspepsia, and to examine the relationship between alexithymia and gastrointestinal symptoms, depressive symptoms and anxiety symptoms. Methods: A total of 61 patients, who applied to the outpatient clinic due to gastrointestinal symptoms, including 31 patients diagnosed with Irritable Bowel Syndrome, 30 patients diagnosed with Functional Dyspepsia, and 61 healthy volunteers, were included in this study. The frequency and level of alexithymia, the level of gastrointestinal symptoms, the level of depressive symptoms, and the level of anxiety symptoms were compared between the patient and healthy control groups. Results: The groups were similar in terms of sociodemographic characteristics. The prevalence and level of alexithymia, the level of depressive and anxiety symptoms, and DIF, DDF, and EOT subscale scores were significantly higher in the patient group compared to the control group. In the patient group, alexithymia was positively correlated with GI symptom severity, depressive symptom severity, and anxiety symptom severity, while no significant correlation was found between alexithymia and GI symptom severity in the control group. Conclusions: Those with FGID's have significantly higher alexithymia prevalence and alexithymia level, GI symptom severity, level of depressive symptoms and anxiety symptoms than in the controls.