Sağlık çalışanlarında duygusal zeka ile tükenmişlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence and burnout in health care professionals
- Tez No: 730602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı sağlık çalışanlarında duygusal zeka ve tükenmişlik ilişkisini incelemektir. Araştırmada bir devlet hastanesinde çalışan hekim, hemşire, sağlık memuru, ebe, ve yardımcı sağlık personeli olmak üzere 144 çalışanın duygusal zeka ve tükenmişlik düzeyi incelenmiştir. Sağlık sektöründe hasta ile doğru iletişimin sağlanması oldukça önemlidir. Bu durum sağlık çalışanlarında duygusal zekanın etkinliğini ortaya koymaktadır ve buna ek olarak çalışma şartları da tükenmişlik ile karşılaşma durumlarıyla ilgili bilgi vermektedir. Araştırmada Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ise; cronbach alpha, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi, korelasyon analizi, frekans testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarında duygusal zeka ve tükenmişlik ilişkisinin, demografik değişkenlere göre ve çalışma yıllarına göre farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and burnout in health workers. The study examined the level of emotional intelligence and burnout of 144 employees, including physicians, nurses, health officers, midwives, and auxiliary medical personnel working in a state hospital. It is very important to ensure proper communication with the patient in the health sector. This condition reveals the effectiveness of emotional intelligence in health workers, and in addition, working conditions also provide information about situations that encounter burnout. The study used the Maslach Burnout scale and the revised Schutte Emotional Intelligence Scale. In the analysis of the data, cronbach alpha, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test, correlation analysis, frequency tests were used. As a result of the research, it was found that the relationship between emotional intelligence and burnout in health workers differs according to demographic variables and according to working years.