Fındık yetiştirilen asit reaksiyonlu iki toprakta kireç ihtiyacının giderilmesinin bazı toprak özellikleri üzerine etkileri
Effects of liming according to their lime requirements on some soil properties in two hazelnut orchards having acid soil reaction
  1. Tez No: 730604
  2. Yazar: BARIŞ ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma; asit reaksiyonlu topraklara kireç uygulamalarının, toprakların ve fındık bitkisi yapraklarının bazı besin elementleri içerikleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma alanları olarak Giresun İli, Bulancak ilçesi Ucarlı ve Şemsettin mahallelerindeki fındık bahçeleri seçilmiştir. Denemede kireç kaynağı olarak, CaCO3 ve K2CO3 kullanılmıştır. Toprakların pH'sını 6.5'e getirecek kireç ihtiyacı, SMP yöntemi ile belirlenmiştir. Kireç ihtiyacını dört farklı seviyede %0 (kireç uygulanmamış), %50 (kireç ihtiyacının yarısı giderilmiş), %100 (kireç ihtiyacı giderilmiş) ve %200 (kireç ihtiyacının iki katı kadar giderilmiş) giderecek şekilde kireç uygulamaları yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; her iki lokasyonda da artan oranlarda kireç uygulamalarının toprak pH'sını artırdığı, ancak bu artışların istatistiksel anlamda önemli olmadığı tespit edilmiştir. Topraklarda ve yapraklarda en yüksek Ca, Mg ve K içerikleri, CaCO3 şeklindeki kireç uygulamalarında; en yüksek N, K ve Mn içerikleri ise, K2CO3 formundaki kireç uygulamalarında belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of lime application on some nutrient contents of soil and hazelnut plant leaves in acid soils. Hazelnut orchards in Giresun province, Bulancak district, Ucarlı and Şemsettin neighborhoods were selected as research areas. CaCO3 and K2CO3 were used as lime sources in the experiment. The lime requirement to bring the soil pH to 6.5 was determined by the SMP method. Lime applications were made to meet the lime requirement at four different levels (0% -no lime, 50% -half of the lime requirement applied, 100% -lime requirement eliminated) and 200% -twice the lime requirement applied). According to the research results; it was determined that increasing lime applications in both locations increased the soil pH, but these increases were not statistically significant. The highest Ca, Mg and K contents in soils and leaves are in lime applications in the form of CaCO3; the highest N, K and Mn contents were determined in lime applications in the form of K2CO3.