Friedrich Schiller'in Die Rauber (Haydutlar) dramına sosyo-kültürel bir yaklaşım
Socio-cultural approachto 'Die Rauber' drama by friedrich Schiller
  1. Tez No: 73062
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ EYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu eser“Die Râuber”, Almanya'nın tanınmış yazarlarından Friedrich Schiller tarafından 18.yüzyılda kaleme alınmıştır. Haksız kazançlara, baskı ve zulüme, adalet mekanizmasının gerektiği gibi çalışmasını engelleyen adalet görevlilerine karşı bir başkaldırıdır. Bu eser yazarın vatanından ve sevdiklerinden ayrı yaşamasına neden olmuştur. Bu çalışmayla, eserde büyük rolleri olan kişilerin karakterlerinin çizilmesi ve olayların meydana gelmesindeki esas nedenin babanın evlatları arasında sevgi dağılımını adaletlice yapmaması ele alınmıştır. Evlatlardan birinin idealist, diğerinin ise materyalist olduğu vurgulanmıştır. Körü körüne inanma neticesinde olaylar çok kötü boyutlara vararak, olumsuz sonuçlan doğurmuştur. Ayrıca çok mutlu bir yuvanın kıskançlık, kin, nefret ve sevgisizlik yüzünden yıkıldığını ve olay kahramanlarının ölümü ile neticelendiği ve pişmanlığın had safhada olduğu gözlenmiştir. Böyle bir çalışmayı yapmak hem çok zor hem de zevkli olmuştur. Zira 18. yüzyılda yaşayan insanların da şimdiki insanlar gibi“neme lazımcılık”anlayışının hüküm sürdüğü gerçeğini bu eser hakkında yaptığım bu çalışma ile öğrenmiş bulundum. Ayrıca bu meşhur dramdan 18. yüzyıl Almanya'sında cereyan eden bir çok olumsuzlukların varlığını ve insanların bu olumsuzluklara karşı gelebilen bir lidere, bir öndere ihtiyaç duyduklarını öğrendim. Bu lider Friedrich Schiller olmuştur. Ama bu tür olumsuzlukların kan dökülmeden bertaraf edilmesi için Schiller gibi bir çok gönüllünün olması gerekmektedir. Aksi takdirde çok pişman olunacağı ve kesinlikle bir kaç kişinin vurup kırması ve öldürmesiyle bunun halledilmeyeceği gerçeğini Schiller, Kari'ın ağzıyla vurgulamıştır :“Bir kaç kişiyle bu düzenin değiştirilebileceğini zannetmekle ne kadar yanıldığımı şimdi anladım. ”
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, I tried to examine the novel“die Râuber”, written out in the 18. century by Friedrich Schiller, one of the most famous writers of Germany. It is a reflection of uprising against unfair profits, oppression, cruelty as well as against justice workers who prevented justice mechanism from working out properly. The novel caused the writer to live alienated from his family and those he loved. In the study, an account of characteristic features of his protaganists in the novel was given, and the fact that the main reason for the events was the father's unjust treatment towards his children was dealt with comprehensively. It was further emphasized that one of the children was idealist, while the other was materialist. As a result of believing blindly, the events have led to adverse effects, reaching rather bad levels. It was also observed that a fairly happy family was collapsed due to jealousy, rancour, abhorence and loss of affection, that the events ended up in the death of main characters in the novel, and that the repentance was at the utmost level. To carry out such a study has been both difficult and pleasent for me. Because, through this study, I have learnt the fact that the indifference understanding dominated on people living in the 18. century, as those of today. In addition, I have also learnt that many unfavourable conditions persisted in the 18. century Germany, and that the people needed a leader who could confront these conditions. This leader has been Friedrich Schiller. However, it is necessary that a number of volunteers like Friedrich Schiller should exist to eliminate such unfavourable conditions without blodshed. Stressing Karl's vords, Schiller draws attention to this fact:“I have just realized how I'm mistaken by supposing that I can change this order with merely a few persons”.