İktisadi açıdan bölgesel dengesizlik olgusu: Diyarbakır örneği
From the economical point of view regional disequilibrium fact: Diyarbakır an example
  1. Tez No: 73065
  2. Yazar: ABDÜRRAUF AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İktisadi açıdan bölge ve bölgesel dengesizlik kavramları üzerinde durularak, bölgesel dengesizliğin ortaya çıkışı, giderilmesinin yol açtığı değişmeler ve bölgesel dengesizliğe yönelik teoriler hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Birinci bölüme yer verilmesinin amacı, konunun uzmanlarının görüşlerinden yararlanarak bölge, bölgesel dengesizliğin çerçevesini çizmek ve bu sistematiğin içerisinde araştırma konusunu sürdürmektir. İkinci Bölümde, Türkiye de Bölgesel dengesizliğin dayandığı nedenler incelenmiş, planlı dönemde bölgesel dengesizliği gidermeye yönelik politikalar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise Diyarbakır'ın Coğrafi, Sosyal ve ekonomik yapısı üzerinde durularak, bölgesel dengesizliği azaltmada Diyarbakır'ın tarımsal potansiyeli göz önüne alınarak, karşılaşılan sorunlar incelenmeye çalışılmıştır. Diyarbakır'ın kalkınmasında tarım ve sanayinin önemi belirtilerek muhtemel gelişmeler üzerinde fikir ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study consists of three sections. In the first section, the information on the emergence of regional imbalance, changes after its removal and the theories about regional imbalance are provided through considering the concepts of region and regional imbalance from an economical point of view. The rationale behind the first section is to make a frame for region and regional imbalance by taking advantage of using the views of the experts, and then maintain the thesis study within this systematics. In the second section, the reasons of the regional imbalance are investigated and the policies, implemented in the planning period regarding its elimination, are evaluated. In the third section, arising problems are tried to be investigated by considering geographycal, social and economical structure of Diyarbakır and conserning the agricultural potential of Diyarbakır to decrease the regional imbalance. The ideas for probable improvements are stated by emphasizing the importance of agriculture and industry in the development of Diyarbakır.