İktisadi açıdan bölgesel dengesizlik olgusu: Osmaniye örneği
From the economical point of view regional disequilibrium fact: Osmaniye an example
- Tez No: 249659
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALDUN SOYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bölgesel dengesizlik kavramı, aynı ülkenin farklı yerlerinde görülen her türlü eşitsizlik olarak tanımlanmaktadır. Geniş anlamda; nüfus, tarımsal yapı, gelir dağılımı, mali piyasalar, ulaşım ve haberleşme imkânları ile sağlık ve eğitim hizmetlerindeki etkinlik ve yaygınlık düzeylerindeki farklılıklardır. Dar anlamda ise ekonomik ve sosyal fırsat eşitsizliği olarak tanımlanabilir.Çalışmanın ana amacı, iktisadi açıdan bölgesel dengesizlik kavramı çerçevesinde bölgelerarası gelişme farklarına neden olan etmenler ve bu gelişme farklarının ülkelerde yol açtığı sosyal, kültürel ve ekonomik çöküntüleri araştırmak ve bu gelişme farklarının sakıncalarını ortaya koymaktır.Ülke içerisinde gelişmemiş bölgeler bulunduğu gibi nispeten gelişmiş bölgeler içinde de gelişmemiş iller mevcut bulunabilmektedir. Örneğin Osmaniye, il olduğu 1996 yılından itibaren çevresinde yer alan iller itibariyle (Adana, Hatay, Kahramanmaraş ve Gaziantep) bir sanayi kuşağı içinde yer almasına rağmen bu illere göre daha az gelişmiştir. Avantajlı bir coğrafi konuma, doğal kaynak ve insan gücü potansiyeline sahip olan Osmaniye'nin, hem bulunduğu yörede komşu illeri arasında hem de Türkiye ortalamasının gerisinde kalma sebepleri çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of regional imbalance is defined as all means of imbalance situation in the different regions of the specific country. In its broadest sense, It means the differences in population, agricultural structure, financial market, the opportunities of communication,the efficiency of education and health service. In a limited sence, it can be defined as the unbalanced situation in economic and social opportunities.The aim of this study is to research multi-regional development differences that create social, cultural, economic destructions.It can be both underdeveloped regions in a spesific country and underdeveloped cities in developing hinterland. For example, Although Osmaniye situated in the industrial line (Adana, Hatay, Maraş, Gaziantep), it is less developed comparing with other cities in the region. The subject of this study is to clarify the reasons of the underdevelopment of Osmaniye that has advantageous geographing location, natural sources and human potantial.