Tip 2 diyabet hastalarında beslenme eğitimi ve tıbbi beslenme tedavisinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of nutritional education and medical nutrition therapy on quality of life in type 2 diabetes patients
- Tez No: 730657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR AYŞE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma tip 2 diyabetli bireylerde beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi ve 3 aylık takip sonunda tıbbi beslenme tedavisinin (TBT) bireylerin antropometrik ölçümleri, biyokimyasal parametreleri ve yaşam kalitelerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma tip 2 diyabet tanısı almış ve yaşları 19-72 arasında olan 22'si kadın, 10'u erkek olmak üzere toplam 32 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bireylerin çalışma öncesi kişisel özellikleri, beslenme alışkanlıkları, diyabet durumlarıyla ilgili bilgileri anket formuyla sorgulanmıştır. Ayrıca bireylerin TBT öncesi ve sonrası antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, 3 günlük besin tüketim kaydı ve yaşam kalitesi ölçeği anket formuna kaydedilmiştir. İlk ölçümler ve 3 ay sonraki ölçümler arasındaki değişimler karşılaştırılmıştır. Bireylerle ayda bir yüz yüze görüşülmüş ve takipleri yapılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 21 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Besin tüketim kaydı ile elde edilen veriler Beslenme Bilgi Sistemi Paket Programı (BEBİS) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma öncesi bireylerin ağırlık ortalaması 88,1±14,6 kg, BKİ ortalaması ise 33,3±6,6 kg/m²'dir. Çalışma sonrası ise, bireylerin ağırlık ortalaması 81,4±13,6 kg'a, BKİ ortalaması ise 32,6±12,9 kg/m²'ye düşmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the nutritional habits of individuals with type 2 diabetes and to examine the effect of medical nutrition therapy on the anthropometric measurements, biochemical parameters, and quality of life of individuals at the end of a 3 months follow-up. The study was conducted with the participation of a total of 32 individuals, 22 women and 10 men, who were diagnosed with type 2 diabetes and aged between 19-72. The personal characteristics, nutritional habits and diabetes status of the individuals were questioned with a questionnaire before the study. In addition, anthropometric measurements, biochemical findings, 3 days food consumption record and quality of life scale of individuals before and after medical nutrition therapy were recorded in the questionnaire form. Changes between the first measurements and those 3 months later were compared. Individuals were interviewed face to face once a month and followed up. Statistical analysis of the study was made using the SPSS 21 package program. The data obtained through the food consumption record were analyzed using the Nutrition Information System Package Program. Before the study, the weight average of the individuals was 88,1±14,6 kg and the average BMI was 33,3±6,6 kg/m². After the study, the average weight of the individuals decreased to 81,4±13,6 kg and the average BMI to 32,6±12,9 kg/m².