Bazı badem çeşitlerinin Adıyaman ili ekolojik koşullarındaki performansları
The performances of some almond cultivars in the ecological conditions of Adiyaman province
  1. Tez No: 730682
  2. Yazar: RAMAZAN BESTAMİ KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFDER BAYAZIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma Adıyaman ilinin Şambayat ve Besni lokasyonlarında 2014 yılında dikimi yapılan Garnem anacı üzerine aşılı Ferragnes, Ferraduel, Lauranne ve Marta badem çeşitlerinin fenolojik, morfolojik ve pomolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Şambayat lokasyonunda en erken çiçeklenme 7 Mart tarihinde Marta çeşidinde, en geç çiçeklenme 13 Mart tarihinde Lauranne çeşidinde; Besni lokasyonunda en erken çiçeklenme 9 Mart tarihinde Marta çeşidinde, en geç çiçeklenme ise 16 Mart tarihinde Lauranne çeşidinde gözlemlenmiştir. Morfolojik özellikler yetiştirme alanlarından ziyade, çeşitlere göre değişiklik göstermiştir. Şambayat lokasyonunda her iki yılda en yüksek iç badem verimi Marta çeşidinden (4.92 kg/ağaç ve 6.78 kg/ağaç), en düşük iç badem verimi ise Ferraduel çeşidinden (2.28 kg/ağaç ve 4.54 kg/ağaç) elde edilmiştir. Besni lokasyonunda da en yüksek iç badem verimi Marta çeşidinde (3.86 kg/ağaç), en düşük iç badem verimi Ferraduel çeşidinde (2.40 kg/ağaç), 2021 yılında ise en yüksek iç badem verimi Lauranne (6.58 kg/ağaç), en düşük iç badem verimi Ferraduel (3.32 kg/ağaç) çeşidinde elde edilmiştir. Marta ve Laurenne çeşidinde iç badem oranı yüksek olurken, Ferraduel çeşidinde düşük gerçekleşmiştir. Çalışmada yer alan badem çeşitlerinin Şambayat ve Besni lokasyonlarındaki kabuklu meyve ağırlıkları 2020 yılında sırasıyla 2.51 ile 4.45 g ve 3.12 ile 4.32 g arasında; 2021 yılında sırasıyla 2.67 ile 4.28 g ve 2.25 ile 4.15 g arasında değişiklik göstermiştir. Şambayat ve Besni lokasyonlarındaki iç meyve ağırlıkları ise 2020 yılında sırasıyla 0.89 ile 1.59 g ve 1.06 ile 1.41 g; 2021 yılında sırasıyla 0.96 ile 1.35 g ve 0.77 ile 1.18 g arasında değişiklik göstermiştir. Çalışma sonucunda Adıyaman ili ekolojik koşullarında Lauranne çeşidi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the phenological, morphological and pomological characteristics of Ferragnes, Ferraduel, Lauranne and Marta almond cultivars grafted on Garnem rootstock planted in Şambayat and Besni locations of Adıyaman province in 2014. In Şambayat location, the earliest flowering was on March 7 in Marta, the latest on March 13 in Lauranne; in Besni location, the earliest flowering was observed on March 9 in Marta, and the latest flowering was observed on March 16 in Lauranne. Morphological features differed according to cultivars rather than attenuation areas. The highest kernel yield was obtained from Marta (4.92 kg/tree and 6.78 kg/tree) and the lowest kernel yield was obtained from Ferraduel (2.28 kg/tree and 4.54 kg/tree) in Şambayat location in both years. In Besni location, the highest kernel yield was obtained in Marta (3.86 kg/tree), the lowest kernel yield was obtained from Ferraduel (2.40 kg/tree), in 2021 the highest kernel yield was obtained from Lauranne (6.58 kg/tree), the lowest kernel yield was obtained from Ferraduel (3.32 kg/tree). While kernel ratio was high in Marta and Laurenne, it was low in Ferraduel. Nut weights of the almond cultivars included in the study in Şambayat and Besni locations were between 2.51 and 4.45 g and between 3.12 and 4.32 g, respectively, in 2020; and it varied between 2.67 and 4.28 g and between 2.25 and 4.15 g, respectively, in 2021. The kernel weights in Şambayat and Besni locations were varied between 0.89 and 1.59 g and between 1.06 and 1.41 g, respectively, in 2020; and it varied between 0.96 and 1.35 g and between 0.77 and 1.18 g, respectively, in 2021. As a result of the study, the Lauranne came to the fore in the ecological conditions of Adıyaman province.