Değişik badem anaçlarının ferragnes ve ferraduel bademçeşitlerinde bazı pomolojik, fiziksel, kimyasal vebiyokimyasal özellikleri üzerine etkileri
Effects of various almond rootstocks on some pomological,physical, chemical and biochemical properties of ferragnes andferraduel almond varieties
- Tez No: 1002410
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Acıbadem ve Garnem anaçları üzerine aşılı Ferragnes ve Ferrraduel badem çeşitlerinden oluşan, ticari badem bahçesinde 2021 ile 2023 yılları arasında üç yıl yürütülmüştür. Çalışmada elde edilen veriler, çoklu karşılaştırmalı analizler yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın yürütüldüğü bahçe Adıyaman Kahta ilçesinde olup iklim yapısı yarı kurak Akdeniz iklimi geçit bölgesinde bulunmaktadır. Bu çalışmada amaç, Acıbadem ve Garnem anaçlarının Ferragnes ve Ferraduel badem çeşitlerinin meyve kalite parametrelerinden pomolojik, biyokimyasal özellikler üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırmanın yönteminde; toprak, yaprak ve meyve örneklemesi çok katmanlı ve tekrarlı olarak yürütülmüş, her kombinasyon için pomolojik ölçümler (boy, en, kalınlık, ağırlık, randıman), kimyasal analizler (yağ, protein, şeker, mineral içerik) ve biyokimyasal analizler (yağ asitleri, şekerler, organik asitler, toplam fenolik, antioksidan kapasite) gerçekleştirilmiştir. Analizler, uluslararası kabul gören laboratuvar protokolleriyle, istatistiksel olarak anlamlılık testleri ve karşılaştırmalı değerlendirmeler eşliğinde yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, Garnem anaçlı kombinasyonların (özellikle Garnem x Ferraduel), hem meyve iriliği ve iç badem ağırlığı hem de yağ, protein, toplam fenolik ve antioksidan kapasite açısından klasik Acıbadem anaçlı kombinasyonlara kıyasla belirgin ve istikrarlı bir üstünlük sağladığını ortaya koymuştur. Yıllar arası verim ve kalite istikrarı da Garnem anaçlarında daha yüksek bulunmuştur. Yıllara göre Garnem üzerine aşılı Ferragnes ve Ferraduel badem çeşitleri Acı badem anacı üzerine aşılı aynı badem çeşitlerinde hem verim ve hem de kalite bakımından daha iyi sonuç vermiştir. Toprak ve yaprak analizleri dikkate alındığında klonal anaç olan Garnem üzerine aşılı Ferraduel çeşitlerinde yapraklarda, meyvelerde ve meyve biyokimyasal içeriklerinden elde edilen değerler, Acı badem üzerine aşılı bademlerden daha yüksek elde edilmiştir. Bu durum ise klonal anaç olan Garnem anacının besin elementlerini bitkinin üst organlarına iletiminin daha yüksek olduğu görülmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada anaç çeşit kombinasyonu dikkate alındığında Garnem ve Ferraduel kombinasyonunun diğer anaç çeşit kombinasyonuna göre hem verim hem de biyokimyasal içerik açısından daha yüksek değerler elde edildiği saptanmıştır. Bu bulgulara göre Garnem anacının Acı badem anacına göre özellikle verim ve meyve kalitesi açısından daha iyi sonuç verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a commercial almond orchard consisting of Ferragnes and Ferraduel almond varieties grafted onto Bitter Almond and Garnem rootstocks for three years between 2021 and 2023. The data obtained in the study were evaluated by performing multiple comparative analyses. The orchard where the study was conducted is located in the Kahta district of Adıyaman, in a semiarid Mediterranean climate transition zone. The aim of this study is to determine the effects of Bitter Almond and Garnem rootstocks on pomological and biochemical characteristics of Ferragnes and Ferraduel almond varieties in terms of fruit quality parameters. In the research method, soil, leaf, and fruit sampling was carried out in a multi-layered and replicated manner, and pomological measurements (length, width, thickness, weight, yield), chemical analyses (fat, protein, sugar, mineral content), and biochemical analyses (fatty acids, sugars, organic acids, total phenolic content, antioxidant capacity) were performed for each combination. The analyses were performed with internationally accepted laboratory protocols, accompanied by statistical significance tests and comparative evaluations. The results obtained revealed that Garnem rootstock combinations (especially Garnem x Ferraduel) provided a significant and stable superiority over classic Bitter Almond rootstock combinations in terms of both fruit size and kernel weight, as well as oil, protein, total phenolic content, and antioxidant capacity. Inter-year yield and quality stability was also found to be higher in Garnem rootstocks. Ferragnes and Ferraduel almond varieties grafted onto Garnem yielded better results in both yield and quality than the same almond varieties grafted onto Bitter Almond rootstock over the years. Considering soil and leaf analyses, the values obtained from the leaves, fruits, and fruit biochemical content of Ferraduel varieties grafted onto the clonal rootstock Garnem were higher than those obtained from almonds grafted onto Bitter Almond. This indicates that the Garnem rootstock, being a clonal rootstock, has a higher transport of nutrients to the upper organs of the plant. In conclusion, this study determined that when considering rootstock combinations, the Garnem and Ferraduel combination yielded higher values in both yield and biochemical content compared to other rootstock combinations. According to these findings, the Garnem rootstock appears to yield better results than the Bitter Almond rootstock, especially in terms of yield and fruit quality.