Kurutulup toz haline getirilmiş organik siyah havuçta tağşişin belirlenmesinde renk ve yakın kızılötesi yansıma verilerinin kullanılabilirliği
The usability of color and near infrared reflection data in determination of adulteration in dried and powdered organic black carrot
  1. Tez No: 730687
  2. Yazar: AYSEL ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KESKİN, PROF. DR. YURTSEVER SOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tağşiş özellikle toz gıda ürünlerinde önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Toz hale getirilmeden önceki aşamalardan olan kurutma yöntemi, ürün üzerinde farklı kalite değişimlerine neden olabilmektedir dolayısıyla kurutma yöntemi tağşişin belirlenme başarısını etkileyebilir. Bu çalışmada, sıcak hava (Hot Air: HA) ve kesikli mikrodalga (Intermittent Microwave: IMW) ile kurutulan organik ve aynı çeşit konvansiyonel siyah havucun renk (L*, a*, b*) ve FT-NIRS (1000-2500 nm) sistemleri ile ayırt edilebilirliği, buna ek olarak konvansiyonel toz örnekler ile tağşiş uygulanan organik toz örneklerin bu sistemler ile tağşiş düzeyi tahmini ve ayırt edilebilirliği PCA (Principal Component Analysis), SIMCA (Soft Independent Modelling Class Analogy) ve PLSR (Partial Least Square Regression) yöntemleri ile incelenmiştir. Ayrıca örneklerin IMW ve HA kuruma kinetikleri irdelenmiş ve deneysel kuruma kinetiği verileri matematiksel olarak modellenmiştir. Buna ek olarak taze ve kuru örnekler toplam fenol ve toplam antioksidan açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Adulteration is a significant threat especially in powdered food products. The drying method, one of the stages before powdering, can cause different quality changes on the product. Therefore, the drying method may affect the detection success of adulteration. In this study, the discernibility of the organic and same cultivar conventional black carrots, dried by hot air (HA) and intermittent microwave (IMW), were investigated with color (L*, a*, b*) and FT-NIRS (1000-2500 nm) sysytems. In addition, the adulteration level (%) estimation and distinguishability of conventional powder samples and adulterated organic powder samples with these systems were investigated by PCA (Principal Component Analysis), SIMCA (Soft Independent Modeling Class Analogy) and PLSR (Partial Least Square Regression) methods. Also, the IMW and HA drying kinetics of the samples were examined and the experimental drying kinetics data were modeled mathematically. Also, fresh and dried samples were compared in terms of total phenol and total antioxidant.