Ceza Hukuku açısından uyuşturucu madde sorunları
Problems of crime of narkotic drugs in Criminal Law
  1. Tez No: 73069
  2. Yazar: NİYAZİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda, Uyuşturucu maddelerin Kriminoloji ve Ceza hukuku ile ilgili yönlerini inceledik. Birinci bölümde; I numaralı başlık altında; genel anlamıyla ve mevzuatımızdaki uyuşturucu madde kavramları, tıbbi, kriminolojik ve hukuki yönleriyle incelendi. II numaralı başlık altında; Uyuşturucu madde sorunlarının Dünyadaki ve Ülkemizdeki tarihsel gelişimi, Uyuşturucu maddelerle ilgili olarak yapılan uluslararası çalışmalar, yapılan uluslararası anlaşmalar, Uyuşturucu Maddelere Dair 1961 TEK sözleşmesinden önceki dönem, Uyuşturucu Maddelere Dair 1961 TEK Sözleşmesi, Psikotropik Maddelere Dair 1971 Sözleşmesi incelendi III numaralı başlık altında; doktrindeki uyuşturucu maddelerin tasnifi, Uyuşturucu Maddelere Dair 1961 TEK sözleşmesindeki uyuşturucu madde tasnifi, Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı uyuşturucu madde tasnifi, Uyuşturucu maddelerin üretilme şekillerine göre yapılan tasnif, tatbikatta uyuşturucu maddelerin türlerine göre yapılan tasnif, ençok kullanılan belli başlı uyuşturucu maddelerden afyon, morfin eroin, kodein, esrar, marijuana kokain, crack ile sentetik uyuşturucu maddelerden, depressantlar, trankilizanlar, stimulantlar, halusinojenler, inhalants incelendi. İkinci bölümde; I numaralı başlık altında; Uyuşturucu maddelere ilişkin suçlar baklanda genel bilgiler verildi. II numaralı başlık altında; TCK. daki uyuşturucu madde temin suçlarıyla ilgili kanuni hükümler, suçun hukuki konusu, suçun faili, suçların maddi unsurlarıyla icraya ilişkin sorunlar, ruhsat sorunu, uyuşturucu madde imal etmek, ithal etmek, ihraç etmek, satmak ve satışa arz etmek, ticari amaçla satın almak, ticari amaçla bulundurmak, devretmek ve devralmak, sevk ve nakletmek, alınıp satılmasına, devrine ve tedarik edilmesine aracı olmak suçlarının maddi unsurları, bu suçlardaki hareketlerin seçimlik olma özelliği, hukuka uygunluk sebepleri, manevi unsur, suça tesir eden sebeplerden cezayı ağırlatıcı sebepler, cezadan muaf tutulma hali, cezayı hafifletici sebepler, içtima, iştirak, müeyyide, tekerrür yargılama usulü, görev ve yetki konulan ayrı ayrı doktrin ve mahkeme kararlarının ışığında incelendi.n ÖZET Bu çalışmamızda, Uyuşturucu maddelerin Kriminoloji ve Ceza hukuku ile ilgili yönlerini inceledik. Birinci bölümde; I numaralı başlık altında; genel anlamıyla ve mevzuatımızdaki uyuşturucu madde kavramları, tıbbi, kriminolojik ve hukuki yönleriyle incelendi. II numaralı başlık altında; Uyuşturucu madde sorunlarının Dünyadaki ve Ülkemizdeki tarihsel gelişimi, Uyuşturucu maddelerle ilgili olarak yapılan uluslararası çalışmalar, yapılan uluslararası anlaşmalar, Uyuşturucu Maddelere Dair 1961 TEK sözleşmesinden önceki dönem, Uyuşturucu Maddelere Dair 1961 TEK Sözleşmesi, Psikotropik Maddelere Dair 1971 Sözleşmesi incelendi. III numaralı başlık altında; doktrindeki uyuşturucu maddelerin tasnifi, Uyuşturucu Maddelere Dair 1961 TEK sözleşmesindeki uyuşturucu madde tasnifi, Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı uyuşturucu madde tasnifi, Uyuşturucu maddelerin üretilme şekillerine göre yapılan tasnif, tatbikatta uyuşturucu maddelerin türlerine göre yapılan tasnif, ençok kullanılan belli başlı uyuşturucu maddelerden afyon, morfin eroin, kodein, esrar, marijuana kokain, crack ile sentetik uyuşturucu maddelerden, depressantlar, trankilizanlar, stimulantlar, halusinojenler, inhalants incelendi. İkinci bölümde; I numaralı başlık altında; Uyuşturucu maddelere ilişkin suçlar hakkında genel bilgiler verildi. II numaralı başlık altında; TCK. daki uyuşturucu madde temin suçlarıyla ilgili kanuni hükümler, suçun hukuki konusu, suçun faili, suçların maddi unsurlarıyla icraya ilişkin sorunlar, ruhsat sorunu, uyuşturucu madde imal etmek, ithal etmek, ihraç etmek, satmak ve satışa arz etmek, ticari amaçla satın almak, ticari amaçla bulundurmak, devretmek ve devralmak, sevk ve nakletmek, alınıp satılmasına, devrine ve tedarik edilmesine aracı olmak suçlarının maddi unsurları, bu suçlardaki hareketlerin seçimlik olma özelliği, hukuka uygunluk sebepleri, manevi unsur, suça tesir eden sebeplerden cezayı ağırlatıcı sebepler, cezadan muaf tutulma hali, cezayı hafifletici sebepler, içtima, iştirak, müeyyide, tekerrür yargılama usulü, görev ve yetki konuları ayrı ayrı doktrin ve mahkeme kararlarının ışığında incelendi.
Özet (Çeviri)
law. nı ABSTRACT In this study, we studied the relationships of narkotic drugs with criminology and In the first section, under the first title, we focused on the narkotic drug in medical,criminology suspects in general sense. Under second title, the focus was on narkotic drug crimes' historical progress in the world und in our country, international studies, international protocols such as 1961 TEK on narkotic drugs, agreements on drugs on the period before 1961 TEK and agreement on psychological drugs on 1971. Under the last title of this section, we studied classification of narkotic drugs in doctrine, classification in 1961 TEK agreement, classification according to World Health Organisation, classification according to production schemes, classification on thetypes of narkotic drugs in practice. Also common narkotic drugs in use, such as opium, morphine, heroine, cocaine, crack and senthetic drugs, such as depressants, trankilisans, stimulants, halusinogens, inhalants are mentioned. In the second section, under the first title, general information is given about the crime of narkotic drugs. Under the second title, judicial decisions abeut the crimes of providing drugs,the legal subject of the crime, the agent of the crime, problems about accomplishment and physical components of the crimes of acting as on intermediary in buying, selling, dispatching and transporting drugs, the actions in these crimes that have the property of being optional, the reasons of being appropriate legally, moral components, aggravating reasons, to be exempted from the punishment, extenvating reasons, gathering, participation, sanction the methods, tasks and authority of repetion judgement subjects are examined by doctrines and the helb of judgements topic by topic.