Seyfu'd-din Amidi'ye göre nübüvvetin ispatı
Proving of profhethood to Seyfu'd-din al-Amidi
  1. Tez No: 73070
  2. Yazar: AHMET ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET ERKOL. Ahmet ; "Seyfu'd-Din Amidi'ye Göre Nübüvvetin İspatı' (Danışman ; Prof. Dr. Abdulbaki TURAN) Bu araştırmada, altıncı-yedinci yüzyılın kelamcılarından Seyifu'd-Din Amidi'nin nübüvvetin ispatıyla ilgili görüşlerini araştırdık. Araştırmada, tahlil ve sentez metodunu takip ettik. Araştırma bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, önemi, amacı ve araştırma metodu ele alındı. Birinci bölümde, Amidi'nin hayatı, ilmi şahsiyeti, eserleri, yaşadığı dönemin politik, sosyal ve kültürel durumu incelendi. İkinci bölümde, nübüvvete dair genel ve açıklayıcı bilgiler vermeye çalıştık. Özellikle nübüvvete olan ihtiyaç üzerinde duruldu. Üçüncü bölümde. Amidi döneminde nübüvveti inkar eden Brahmanlar, Sabiiler ve Tenasüh ehli gibi arkalar ile ilgili tanıtıcı bilgiler verdik. Buna ek olarak bu fırkaların nübüvvetin inkarıyla ilgili delilleri ve Amidi'nin bu delillere verdiği cevaplar ele alındı. Dördüncü bölümde, Hz.Muhammed'in nübüvvetine yapılan itirazlar ve Amidi'nin bu itirazlara verdiği cevaplar tartışıldı. Özellikle Hz.Muhammed'in nübüvvetinin ispatıyla ilgili Kur' ani deliller üzerinde duruldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ERKÖL, Ahmet ;“Proving of Prophethood Acording to Seytu'd-Din al-Amidir (Advisor : Prof. Dr. Abdulbaki TURAN) In this research, we researched Seytird-Din al-Amidi”s, -one of the theologions of sixth-seventh centuries- opinion about proving of prophethood. We followed the method analysis and synthesis in the research. The research consists of an introduction and four chapters. In the introduction, it was dealt with the subject matter, importance, goal and method of the research. In the first chapter. al-Amidi's life, scentific. personality, his book, political, social, cultural condition of his century were researched. In the second chapter, we tried to give general and explanatory information about prophethood. Specially, the need of prophethood was dwelld un. In the third chapter, we gave introductory information about the sects like Brahmans, al-Sabia and believers in transmigration of souls, which deny the prophethood in al-Amidi's age. In addition, the evidences, which about denyling the prophethood of these sects, and al-Amid's answers against these evidences were presented. In the fourth chapter, the objections against Mohammed's prophethood and al-Amidi's responses to these objections were discussed. Specially. Qoranic evidences about proving of Mohammed" s prophethood were dwelled un.