Değerler eğitiminde mikroagresyon
Microaggression in values education
  1. Tez No: 730698
  2. Yazar: SEVDA ERBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Mikroagresyon, farklı bir grubun üyesine bilinçli veya bilinçsizce yapılan sözlü veya sözsüz incitici, aşağılayıcı söylem ve davranışlardır. Değerler, toplumun sağlıklı bir şekilde işleyiş ve devamlılığını sağlamak için bireylerin büyük bir kısmı tarafından kabul gören inanç ve düşüncelerdir. Toplumsal ferah ve bireyin ahlaki açıdan gelişimi için değer eğitimi önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle değer eğitiminde önemli bir yere sahip olan öğretmenlerin mikroagresyon içeren söylem ve davranışlarının olması değer eğitmi sürecini olumsuz etkileyecektir. Bu araştırmada, sosyal bilgiler öğretmenlerinin değerler eğitiminde mikroagresyon içeren söylem ve davranışlarının, öğrenciler tarafından fark edilerek ne şekilde etkilendiklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın problem cümlesi“Ortaokul öğrencilerinin sosyal bilgiler öğretmenlerinin değerler eğitiminde migroagresyon içeren söylem ve davranışlarına ilişkin algıları nasıldır?”şeklinde belirlenmiştir. Araştırma, sosyal bilgiler öğretmenlerinin değerler eğitiminde mikroagresyon içeren söylem ve davranışlarıyla öğrencilerin mikroagresyonlardan nasıl etkilendikleri belirlenmesi adına tarama modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın evrenini İzmir ilinin Buca ve Bornova ilçelerinde bulunan ortaokullarda okuyan öğrenciler oluşturmuştur. Geçerlik ve güvenirlik çalışması evrenini Buca ilçesinde belirlenen ortaokullarda okuyan öğrencileri oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi geçerlik ve güvenirlik çalışması ve asıl uygulama için ayrı ayrı okullara göre tabakalı ve basit şeçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Belirlenen okullarda bulunan öğrenci sayıları evreni temsil edecek şekilde orantılı olarak seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak yapılan alanyazın araştırmasında konu ile ilgili bir ölçeğe rastlanmadığı için Değerler Eğitiminde Mikroagresyon Öğrenci Ölçeği tarafımızdan geliştirilmiştir. Ölçek iki bölümden oluşmaktadır. Öğrenci ölçeğinin ilk bölümünde demografik ve kişisel bilgiler yer almaktadır. Ölçeğin ikinci bölümünde ise 11 maddelik konuyla ilgili 5'likert tipinde hazırlanmış form yer almaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması verileri, ölçeğin yapı geçerliliğini belirlemek için Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ile test edilmiştir. Ölçeğin AFA'ya uygunluğunu belirlemek için öncelikle, örneklemden alınan verilerin yeterli olup olmadığını belirlemek için Kaiser-Meyer-Olkin testi yapılmıştır. Verilerin normal dağılımını test etmek için Barlett Sphericity testi yapılmıştır. Ölçeğin güvenirliğini tespit etmek için Cronbach Alpha katsayısı hesaplanmıştır. Verilerin faktör analizine uygun olup olmadığını gösteren Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) katsayısı ,909 Bartlett testi sonucu χ2: 2559.662, df: 55 ve p:. 000 değerlerinde anlamlı bulunmuştur. Yapılan (AFA) açımlayıcı (keşfedici) faktör analizi ile temel bileşenler analizi ve obliqu rotasyon türlerinden faktörler arasında korelasyon olduğu için eldeki veri sayısı göz önüne alınarak (direct oblimum) kullanılarak yapılan faktör analizi sonuçlarına göre öz değeri 1'den büyük 2 faktör tespit edilmiştir. Toplam ölçek için Cronbach Alpha güvenirlik katsayısı ,784 olarak belirlenmiştir. Asıl uygulama ölçek online formata uygun hale getirilerek uygulanmış ve yeniden geçerlik güvenirlik analizi yapılmıştır. Araştırmaya İzmir'in Buca ve Bornova ilçelerindeki ortaokullarda okuyan 764 kişi katılmıştır. Araştırma sonuçları için ölçekten elde edilen veriler yapılan normallık dağılım testi sonucunda veriler normal dağılım göstermediği için parametrik olmayan testlerden Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Verilerin betimsel istatistikleri yapılmıştır. MG boyutunun DÖ boyutu üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olup olmadığı regresyon analizi ile test edilmiştir. Değerler eğitiminde sosyal bilgiler öğretmenlerinin mikroagresyon içeren söylem ve davranışlarının öğrencileri nasıl etkilendiklerinin belirlenmesi, değerler eğitimin daha nitelikli bir şekilde verilmesi adına yol gösterici olmuştur. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerin elde edilen veriler doğrultusunda değerlerle çelişen mikroagresyon içeren söylem ve davranışlarda bulunmadıkları görülmüştür. Bu sonuç değer eğitiminin aksaklığa uğramaması ve gelecek nesillerin değerleri doğru kazanması, ayrımcılıklara maruz kalmaması adına önem teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Microaggression is verbal or nonverbal hurtful, humiliating speech and behavior made consciously or unconsciously to a member of a different group. Values are beliefs and thoughts that are accepted by the majority of individuals in order to ensure the healthy functioning and continuity of society. Value education has an important place for social comfort and moral development of the individual. For this reason, the discourse and behavior of teachers, who have an important place in values education, will negatively affect the value education process. In this study, it is aimed to examine how social studies teachers discourse and behaviors involving microaggression in values education are noticed and affected by students. The problem sentence of the study is ''to determine the effect of social studies teachers' discourse and behaviors including microaggression on students during values education.'' determined as. The study was designed with a scanning model in order to determine how students are affected by microaggressions with the discourse and behaviors of social studies teachers in values education. The population of the study comprises students studying in secondary schools in Buca and Bornova districts of İzmir province. The population of validity and reliability study make up secondary school students studying in secondary schools determined in Buca district. The sample of the study was determined by using stratified and simple random sampling method according to different schools for validity and reliability study and the principal application. The number of students in the determined schools was chosen proportionally to represent the population. The Microaggression Student Scale in Values Education was developed by us, for no scale related to the subject was found in the literature research conducted as a data collection tool in the research. The scale makes up two parts. The first part of the student scale includes demographic and personal information. In the second part of the scale, there is an 11-item form prepared in a 5-pointer type about the subject. The information obtained in the study were analyzed using the SPSS package program. The validity and reliability study information of the scale were tested with Exploratory Factor Analysis (EFA) to determine the construct validity of the scale. In order to determine the suitability of the scale for EFA, first of all, the Kaiser-Meyer-Olkin test was performed whether the information obtained from the sample was sufficient or not. Bartlett Sphericity test was used to test the normal distribution of the information. The Cronbach Alpha coefficient was calculated to detect the reliability of the scale. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) coefficients showing whether the information are suitable for factor analysis ,909 Bartlett test result χ2: 2559.662, df: 55 and p:.000 values were found to be significant. For there is a correlation between the exploratory (exploratory) factor analysis (EFA) and the factors from principal component analysis and obliqu rotation types, two factors with an eigenvalue greater than 1 were extracted according to the results of the factor analysis using (direct oblimum) considering the number of data available. For total scale The Cronbach Alpha reliability coefficient was determined as. 784. The main application was implemented by adapting the scale to the online format. And validity and reliability analysis were made again. 764 participants studying in secondary schools in Buca and Bornova districts of İzmir participated in the study. For the results of the study, the non-parametric Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used since the data obtained from the scale did not show normal distribution as a result of the normality distribution test. Descriptive statistics of the data were made. Determining how social studies teachers' discourse and behaviors involving microaggression affect students in values education has been a guide for the values education to be given in a more qualified way. As a result of the study, it was seen that social studies teachers did not engage in discourses and behaviors containing microaggression that contradicted the values inline with the data obtained. This reasult is importanat so taht value education is not disrupted and future generations acquire the values corretly and not be exposed to discrimination.