İşletmeler ve eğitim kurumlarının entegrasyonu: İş-eğitim koçluğu modeli
Integratıon of busınesses and educatıonal ınstıtutıons: A work-educatıon coachıng model
- Tez No: 730697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DOĞAN VURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırmanın amacı, işletmelerle eğitim kurumları arasında iş birliğinin sağlanması ve iş birliği modellerinin geliştirilmesi için eğitim kurumları ile işletmeler arasında entegrasyon sorunu olup olmadığını ortaya koymak ve sorunun çözümüne katkı sağlayabilecek bir iş birliği modeli önermektir. Çalışmada nitel araştırma geleneği içerisinde yer alan yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi tercih edilmiştir. Yapılan çalışmada işletmelerle eğitim kurumları arasında bir entegrasyon sorunu olduğu, iş-eğitim koçluğu modelinin sorunun çözümüne katkı sağlayabileceği, modelin işletmelerle eğitim kurumları arasında iş birliği ve entegrasyonun yanında işletmelerin bağlı olduğu odalar ve işletmelere destek sağlayan kurumlarla da iş birliğini artırabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları alanda entegrasyon sorunu üzerine ulusal ölçekte çalışma olmaması, entegrasyon sorununun nedenleri ile ilgili derinlemesine araştırmaların bulunmaması ve paydaş kurumlar arası iş birliği modelinin daha önce uygulanmamış olmasıdır. Alanda daha önce uygulanmamış bu modelin pilot çalışması yapıldığı takdirde modelin uygulanabilirliği ortaya çıkmış olacaktır. Yapılan bu çalışmanın alana farklı bir bakış açısı getireceği, entegrasyon sorununun çözümüne katkı sağlayabileceği, alanda iş birliği modelleri ile ilgili farklı çalışmaların yapılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal whether there is an integration problem between educational institutions and enterprises in order to ensure cooperation between enterprises and educational institutions and to develop cooperation models, and to propose a cooperation model that can contribute to the solution of the problem. In the study, semi-structured interview method, which is in the tradition of qualitative research, was preferred. In the study, it was concluded that there is an integration problem between businesses and educational institutions, that the business-education coaching model can contribute to the solution of the problem, that the model can increase cooperation and integration between businesses and educational institutions, as well as the chambers and institutions that support businesses. The limitations of the study are that there is no national scale study on the integration problem in the field, there is no in-depth research on the causes of the integration problem and the cooperation model between stakeholder institutions has not been implemented before. If this model, which has not been applied before in the field, is piloted, the applicability of the model will be revealed. It is thought that this study will bring a different perspective to the field, contribute to the solution of the integration problem, and different studies will be carried out on cooperation models in the field.