Genç erişkinlerde reddedilme duyarlılığının vücut kitle indeksi (VKİ) açısından incelenmesi
- Tez No: 730714
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ, ÖĞR. GÖR. DAMLA İŞMAN HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Araştırma, 18-30 yaş arası genç erişkinlerde beden kitle indeksi alt grupları ile reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Görünüş ve buna bağlı olarak beğenilme modern çağların en büyük problemlerinden biridir. Beden algısı bir nevi özgüven haline bürünmüştür. Araştırmalar sosyal kaygı ve benlik algısının beden kitle indeksi ve reddedilme duyarlılığını etkilediğini göstermektedir. Bu yüzdendir ki beden kitle indeksi ve reddedilme duyarlılığı arasında bir ilişki olduğu ortaya atılabilir. Fakat literatürde yalnızca beden kitle indeksi ve reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkiyi inceleyen herhangi bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışma, reddedilme duyarlılığı ve beden kitle indeksi arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığına bakmayı hedeflemektedir. Beden kitle indeksi ve fiziki görünüm açısından farklılık gösteren bireylerdeki psikolojik süreçlerin incelenmesi ve değerlendirilmesi açısından literatüre ve sağlık alanında hizmet veren çalışanlara özgün ve yeni bir bilgi kazanımı sağlamaktadır. Literatürde daha önce ortaya konulmamış olan bu ilişki alansal araştırmalar ve saha çalışmaları açısından psikolojik süreçlerin fiziksel özellikler çerçevesinden var olan önemini zenginleştirecektir. Yöntem: Türkiye'deki 18-30 yaş arası ve en az lise mezunu olan bireyler çalışmaya alınmıştır. Sosyal medya ve online iletişim kanallarıyla ulaşılan, herhangi bir bariatrik operasyon geçirmeyen ve çevrimiçi anketi dolduran 18-30 yaş arası bireyler de örneklemi oluşturmaktadır. Beden kitle indeksi alt grupları; zayıf (30) şeklinde belirlenmiştir. Örneklem büyüklüğü, her alt grup için en az 70 kişi olmak üzere toplamda 351 katılımcıdan oluşmaktadır. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin ve sosyodemografik verilerin normal dağılım gösterip göstermemesi, gruplar bazında Shapiro-Wilk normallik testi ile kontrol edilmiştir. Sonrasında, Bağımsız Örneklem T-testi, Ki-kare testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak beden kitle indeksi alt gruplarının ölçek puanı açısından farklılıklarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to examine the relationship between body mass index subgroups and rejection sensitivity in young adults aged 18-30 years. Appearance and, accordingly, being admired is one of the challenging problems of modern times. Body image has become a kind of self-confidence. Studies show that social anxiety and self-perception affect body mass index and rejection sensitivity. Therefore, it can be suggested that there is a relationship between body mass index and rejection sensitivity. Neverthless, any research about this area has been found in the literature that only examines the relationship between body mass index and rejection sensitivity. This study aims to examine that if there is a significant relationship between body mass index and rejection sensitivity. In terms of examining and evaluating the psychological processes in individuals who differ in terms of body mass index and physical appearance, it provides unique knowledges and profits to the literature and health professionals. This relationship, which has not been revealed before in the literature, will enrich the importance of psychological processes within the framework of physical characteristics in terms of researches and field studies. Method: Individuals between the ages of 18-30 and at least high school graduates in Turkey were included in the study. Individuals selected between the ages of 18-30 who have not undergone any bariatric operation, and who have been reached through social media and online communication channels, and who filled out the online questionnaire constitute the sample. Body mass index subgroups; will be determined as underweight (30). It consists of total 351 participants, minimum 70 participants of each subgroup. SPSS program was used for data analysis. In order to determine the significant difference between body mass index subgroups in terms of rejection sensitivity, whether the scale score shows a normal distribution or not will be checked with the Shapiro-Wilk normality test on a group basis. After that, Independet Sample T-test, Chi-square test and one-way analysis of variance (One-way ANOVA) was used to examine the differences in body mass index subgroups in terms of scale scores.