Serum gasdermin-d düzeylerinin ve pyroptozisin preterm doğum eylemiyle ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 730715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE NAZLI YENİGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gebelerde, preterm eylem tanılı hastaların maternal serumundan ölçülen Gasdermin D düzeyleri ile spontan preterm eylem arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif vaka kontrol çalışması, 15 Temmuz 2021 ile 15 Temmuz 2022 tarihleri arasında SBÜ Bursa Yüksek İhtisas EAH'de gerçekleştirildi. Çalışma 18-45 yaş arası idiyopatik preterm eylem tanısı konulan gebelerle yapıldı. 18-45 yaş arası 24-37 gebelik haftaları arasında preterm eylem tanısı alan gebeler dahil edildi. Hastaların gebelik haftaları son adet tarihleri ve 9-12 haftalık eski ultrasonlarına göre hesaplandı . Çalışma kriterlerine uyan tüm kadınlardan preterm eylem tanısı konulup perinatoloji servisine yatışlarında ayrıntılı anamnez (yaşı, BMI i, gravide, parite, abort, ektopik gebelik gibi obsteterik öyküsü, etnik köken, eğitim durumu, gebelik haftası ve obstetrik öykü) alındı . Bu çalışma idiyopatik preterm eylem tanısı almış olan 160 gebe ile bu gebeler ile aynı gebelik haftasında olan ve preterm eylem tanısı almamış 167 sağlıklı gebe ile yapıldı. Hastalar preterm eylem varlığına göre gruplandırıldı; Grup1: 24-37 hafta arası preterm eylem tanısı alan hastalar (çalışma grubu) (n:160), Grup 2 ise 24-37 hafta arası preterm eylem tanısı almayan sağlıklı gebeler (kontrol grubu) (n:167) oluşturdu. Grup 1'de 80 hasta erken preterm eylem (24-34 hafta arası), 80 hasta ise geç preterm eylem (34-36+6 hafta) tanılı hasta olarak alındı. Preterm eylem tanısı konar konmaz herhangi bir tedavi başlamadan önce maternal serum örnekleri Gasdermin D kitinde çalışmaya uyacak miktarda toplandı. Elde edilen örnekler çalışma yapılana kadar – 80 derecede biyokimya laboratuvarımızda muhafaza edildi. Tüm örnekler toplandıktan sonra ELİSA yöntemi ile Gasdermin D değerleri ölçüldü. Bulgular: Preterm ve kontrol grubu arasında yaş, etnik köken, eğitim durumu, vücut kitle indeksi, ilaç kullanımı, ek hastalık varlığı ve sigara kullanımı bakımından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relationship between Gasdermin D levels measured from the maternal serum of patients diagnosed with preterm labor and spontaneous preterm labor in pregnant women. Material and method: This prospective case-control study was conducted between 15 July 2021 and 15 July 2022 at SBU Bursa Yüksek İhtisas EAH. The study was conducted with pregnant women between the ages of 18-45 who were diagnosed with idiopathic preterm labor. Pregnant women between the ages of 18-45 who were diagnosed with preterm labor between 24-37 weeks of gestation were included. Gestational weeks of the patients were calculated according to their last menstrual period and 9-12 weeks old ultrasound. A detailed anamnesis (age, BMI, gravida, parity, abortion, obstetric history such as ectopic pregnancy, ethnic origin, educational status, gestational age, and obstetric history) was taken from all women who met the study criteria, and were diagnosed with preterm labor and admitted to the perinatology service. This study was conducted with 160 pregnant women who were diagnosed with idiopathic preterm labor and 167 healthy pregnant women who were in the same gestational week as these pregnant women and were not diagnosed with preterm labor. Patients were grouped according to the presence of preterm labor; Group1: Patients diagnosed with preterm labor between 24-37 weeks (study group) (n:160), Group 2 consisted of healthy pregnant women who were not diagnosed with preterm labor between 24-37 weeks (control group) (n:167). In group 1, 80 patients were diagnosed with early preterm labor (between 24-34 weeks) and 80 patients with late preterm labor (34-36+6 weeks). As soon as preterm labor is diagnosed and before any treatment is started, maternal serum samples were collected in the Gasdermin D kit in suitable amounts for the study. The samples obtained were kept in our biochemistry laboratory at -80 degrees until the study was conducted. Gasdermin D values were measured by ELISA method after all samples were collected. Results: There was no statistically significant difference between the preterm and control groups in terms of age, ethnicity, educational status, body mass index, drug xiuse, presence of comorbidity and smoking.