Çimento fabrikası etrafında yetişen bitkilerde bazı stratejik hammaddelerin belirlenmesi
Determination of some strategic raw materials in plants growing around the cement factory
- Tez No: 730733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı, çimento fabrikası etrafında yetişen bazı bitki türlerinde bazı stratejik hammaddelerin konsantrasyonlarının belirlenmesidir. Bu amaçla, çimento fabrikası etrafında yetişen badem, buğday, dut, nar, çam ve üzüm bitkileri hasatlandı ve stratejik hammaddelerden kobalt (Co), stronsiyum (Sr), antimon (Sb), fosfor (P), lantan (La) ve magnezyum (Mg) konsantrasyonları tespit edildi. Elde edilen verilere göre yaprak kısmında en yüksek kobalt konsantrasyonu çam bitkisinde 0,43 mg/kg olarak, en yüksek stronsiyum konsantrasyonu üzüm bitkisinde 209,4 mg/kg olarak, en yüksek antimon konsantrasyonu çam bitkisinde 0,09 mg/kg olarak, en yüksek fosfor konsantrasyonu buğday bitkisinde 2990 mg/kg olarak, en yüksek lantan konsantrasyonu çam bitkisinde 0,31 mg/kg olarak ve en yüksek magnezyum konsantrasyonu dut bitkisinde 4790 mg/kg olarak belirlendi. Yaprak kısmında tespit edilen kobalt konsantrasyonları Çam > Badem > Üzüm > Dut > Buğday > Nar şeklinde; stronsiyum konsantrasyonları Üzüm > Dut > Çam > Badem > Nar > Buğday şeklinde; antimon konsantrasyonları Çam > Üzüm > Buğday = Nar = Badem = Dut şeklinde; fosfor konsantrasyonları Buğday > Dut > Badem > Üzüm > Nar > Çam şeklinde; lantan konsantrasyonları Çam > Üzüm > Badem > Dut > Buğday > Nar şeklinde ve magnezyum konsantrasyonları Dut > Badem > Üzüm > Nar > Çam > Buğday şeklinde sıralandı.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to determine the concentrations of some strategic raw materials in some plant species grown around the cement factory. For this purpose, almond, wheat, mulberry, pomegranate, pine and grape plants grown around the cement factory were harvested and strategic raw materials such as cobalt (Co), strontium (Sr), antimony (Sb), phosphorus (P), lanthanum (La) and magnesium (Mg) concentrations were determined. According to the data obtained, the highest cobalt concentration in the leaf part was 0.43 mg/kg in the pine plant, the highest strontium concentration was 209.4 mg/kg in the grape plant, the highest antimony concentration was 0.09 mg/kg in the pine plant. Phosphorus concentration was determined as 2990 mg/kg in wheat plant, the highest lanthanum concentration was 0.31 mg/kg in pine plant and the highest magnesium concentration was 4790 mg/kg in mulberry plant. Cobalt concentrations detected in the leaf part were Pine > Almond > Grape > Mulberry > Wheat > Pomegranate; strontium concentrations were Grape > Mulberry > Pine > Almond > Pomegranate > Wheat; antimony concentrations were Pine > Grape > Wheat = Pomegranate = Almond = Mulberry; phosphorus concentrations were Wheat > Mulberry > Almond > Grape > Pomegranate > Pine; lanthanum concentrations were listed as Pine > Grape > Almond > Mulberry > Wheat > Pomegranate and magnesium concentrations were Mulberry > Almond > Grape > Pomegranate > Pine > Wheat.