The effect of e-marketing in reducing the failures caused by the corona pandemic in Iraq
Irak'ta corona pandemisinin neden olduğu başarısızlıkları azaltmada e-pazarlamanın etkisi
  1. Tez No: 793972
  2. Yazar: AMEERAH JUMAAH FATEHALLAH ARKAWAZI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR KAAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Çalışmanın amacı Irak ekonomisinde Corona pandemisinin neden olduğu başarısızlıkları iki düzeyde (depresyon, işsizlik) azaltmada elektronik mağazalar aracılığıyla pazarlamanın etkisinin belirlenmesi. Irak ekonomisinde Corona salgınının neden olduğu başarısızlıkları iki düzeyde (depresyon, işsizlik) azaltmada sosyal ağ siteleri aracılığıyla pazarlamanın etkisinin belirlenmesi. Tanımlayıcı analitik yaklaşım benimsenmiştir, Araştırma topluluğu Irak'ın Bağdat şehrinde e-pazarlama (elektronik mağazalar, sosyal ağ siteleri) ile uğraşanlardan oluşmaktadır. anketi yanıtlayan kişi sayısı 450 kişiye ulaştı. Veriler SPSS programı ile girilmiş ve analiz edilmiştir. Çalışma bir dizi sonuca ulaştı, bunlardan en önemlileri şunlardır: Irak ekonomisinde durgunluk düzeyinde Corona pandemisinin neden olduğu başarısızlıkları azaltmada elektronik mağazalar aracılığıyla pazarlamanın istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır. Irak ekonomisinde Corona salgınının yol açtığı başarısızlıkları işsizlik düzeyinde azaltmada sosyal paylaşım siteleri üzerinden pazarlamanın istatistiki olarak anlamlı bir etkisi var. Irak ekonomisinde Corona pandemisinin yol açtığı başarısızlıkları azaltmada e-pazarlamanın istatistiksel olarak anlamlı etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Study objective: Identifying the impact of marketing through electronic stores in reducing the failures caused by the Corona pandemic in the Iraqi economy at the two levels (depression, unemployment). Identifying the impact of marketing through social networking sites in reducing the failures caused by the Corona pandemic in the Iraqi economy at the two levels (depression, unemployment). The descriptive analytical approach adopted, The research community consists of those dealing with e-marketing (electronic stores, social networking sites) in the city of Baghdad in Iraq. the number of individuals who responded to the questionnaire reached to 450 people. Data has been entered and analyzed via SPSS software. The study reached a set of results, the most important of which are the following: There is statistically significant effect of marketing through electronic stores on reducing the failures caused by the Corona pandemic in the Iraqi economy at the level of recession. There is statistically significant effect of marketing through social networking sites on reducing the failures caused by the Corona pandemic in the Iraqi economy in the level of unemployment. There is statistically significant effect of e-marketing in reducing the failures caused by the Corona pandemic in the Iraqi economy.