Öyküleme dili testinin 60-72 aylık çocuklar için geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of test of narrative language for 60-72 month-old Turkish children
- Tez No: 730745
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu araştırmanın amacı,“5-12”yaşları arasındaki çocuklar için geliştirilen Öyküleme Dili Testinin (Test of Narrative Language – TNL) Türk kültürüne uyarlanarak 60-72 aylık çocuklar için geçerlik – güvenirlik çalışmalarının gerçekleştirilmesidir. Araştırma, genel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini, 2019–2020 öğretim yılında Konya il merkezindeki okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden normal gelişim gösteren, 5 yaşında 240 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada, çocukların ifade edici ve alıcı dil becerileri kapsamında öyküleme becerilerini ölçmek amacıyla, Gillam ve Peterson tarafından 2004 yılında geliştirilen Öyküleme Dili Testi (Test of Narrative Language) kullanılmıştır. Test, üç farklı format (resimsiz, sıralı resimler ve tek resim) ve iki alt test (anlama ve sözlü anlatım) şeklinde düzenlenmiş altı görevden oluşmaktadır. Ölçeğin geçerliğinin hesaplanmasında kapsam geçerliği ve yapı geçerliği analizleri yapılmıştır. Güvenirliğini belirlemek için, iç tutarlılık, test-tekrar test, iki yarı test ve hakemler arası tutarlık katsayıları hesaplanmıştır. Araştırma bulgularına dayalı olarak, Öyküleme Dili Testinin 5 yaş Türk çocuklarının öyküleme becerilerini ölçmek için kullanılabilecek, geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to adapt the Test of Narrative Language (TNL) developed for 5-12 year-old children to Turkish culture and to test its validity-reliability for Turkish children aged 60-72 months. The research was carried out using a general survey model. The sample of the study included 240 five-year-old children with normal development, attending a preschool in Konya city centre in the 2019-2020 academic year. In the study, the Test of Narrative Language, developed by Gillam and Peterson in 2004, was used to measure children's narrative skills within the scope of expressive and receptive language skills. The test consists of six tasks organized in three different formats (no picture, sequence pictures, and single picture) and two subtests (comprehension and narration). Content validity and construct validity analyses were performed to test the validity of the scale. Internal consistency, test-retest, split-half tests, and inter-rater consistency coefficients were calculated to determine its reliability. The results showed that the Turkish adaptation of the Test of Narrative Language is a valid and reliable instrument to measure the narrative skills of 5-year-old Turkish children.