The effect of L-ascorbic acid supplementation on performance, egg quality, tonic immobility, and blood hematological parameters in laying hens under different stocking density conditions
Yumurtacı tavuklarda farklı yerleşim sıklığı koşullarında vitamın C ilavesinin performans, yumurta kalitesi, tonik immobilite ve kan hematolojik parametreleri üzerine etkisi
- Tez No: 730773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE YILMAZ ADKINSON, PROF. DR. YUSUF KONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüksek yerleşim sıklığı (YS) kanatlılarda strese neden olur ve yüksek ortam sıcaklıklarında olumsuz etkisi artabilir. L-askorbik asit (AA), yumurta tavuklarında stres önleyici olarak kullanılır ve stresin azalmasına katkıda bulunabilir. Bu çalışma, L-askorbik asit ilavesinin farklı yerleşim sıklığı koşullarında yumurta tavuklarında performans, yumurta kalitesi, tonik hareketsizlik ve kan hematolojik parametreler üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Toplam 160, 58 haftalık yumurta tavuğu (Hyline W80), iki YS ve iki AA konsantrasyonuna göre dört muamele grubuna ayrılmıştır. Muamele grupları aşağıdaki gibidir: 1) Bazal diyet + 0 mg/kg AA ile 3 yumurta tavuğu/kafes (560 cm2), 2) Bazal diyet + mg/kg AA ile 5 yumurta tavuğu/kafes (366 cm2), 3) 3 bazal diyet + 150 mg/kg AA ile yumurta tavuğu/kafes ve 4) 5 bazal diyet +150 mg/kg AA ilavesiyle yumurta tavuğu/kafes.
Özet (Çeviri)
High stocking density (SD) causes stress in poultry and its negative effects may be increased at high environmental temperatures. L-ascorbic acid (AA) is used as an anti-stressor in laying hens and it may contribute to stress reduction. This study was conducted to investigate the effect of L-ascorbic acid supplementation on performance, egg quality, tonic immobility and blood hematological parameters of laying hens under different stocking density conditions. A total of 160, 58-week-old laying hens (Hyline W80) were divided into four treatment groups (two SD and two AA concentrations). The treatment groups were as follows: 1) 3 laying hens/cage (560 cm2) with basal diet + 0 mg/kg AA; 2) 5 laying hens/cage (366 cm2) with basal diet + 0 mg/kg AA; 3) 3 laying hens/cage with basal diet + 150 mg/kg AA; 4) 5 laying hens/cage with basal diet +150 mg/kg AA.