Tahar deresi (Tunceli)'nin epilitik ve epipsammik diyatomelerinin araştırılması
The analysis of epilithic and epipsammic diatoms of river Tahar (Tunceli)
  1. Tez No: 730776
  2. Yazar: ZÜHAL ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Sular Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırmada Tunceli iline 135 km uzaklıkta olan ve Kırklar Dağından doğan ve Kırklar Çayından beslenen Tahar Deresi, Çemişgezek ilçesinin batısından geçerek Keban Baraj Gölüne dökülmektedir. Yüksek dağlardan beslenmediği için, taşıdığı su miktarı kaynak sularına ve mevsim yağışlarına bağlı kalmaktadır. Tahar Dersi Vadisi bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Dere kenarlarında çok çeşitli ağaç türlerinin oluşturduğu doğal bitki örtüsü, piknik yapmak ve kamp kurmak için elverişli bir ortam yaratmaktadır. Ayrıca derenin genişlediği ve suyun durgunlaştığı kesimlerde yaz aylarında yüzmek olanaklıdır. Tahar Deresi'nin ilçe merkezinin kuzeyinde kalan kesimleri ve Keban Baraj Gölüne yakın kesimleri, sportif balıkçılık yönünden uygun yerlerdir. (URL-1)) (https://tunceli.ktb.gov.tr/TR-57340/tahar-cayi-vadisi.html) Tahar Deresinden alınan örnekler Mart 2021- Aralık 2021 tarihleri arasında iki istasyondan Epilitik ve epipsammik alglerin bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri ile birlikte araştırılmıştır. Çalışma süresince Epilitik algeler 1. İstatsyonda 26 takson ile kaydedilirken 2. İstasyonda ise 33 taksonla kaydedilmiştir. Epepisammik algler 1. İstasyonda 26 ve 2. İstasyonda 26 takson ile kaydelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, River Tahar, which is 135 km far from Tunceli, has Mount Kırklar as its source and is engorged by Kırklar Stream, joins Keban Dam Lake after passing through the west of the county of Çemişgezek. Because it isn't engorged by the high mountains, the quantity of water it carries depends on the spring waters and seasonal rains. Valley of River Tahar is abundantly rich of flora. The flora ,which consists of many tree species in riversides, creates the ideal environment for having a picnic and camping. Swimming in the summer months in the areas where the rivers enlarge and the water gets calm is possible. The areas in the north of county town of River Tahar and the areas near Keban Dam Lake are the right places for amateur fishing. Between March and December of 2021, from the two stations, the samples gathered from River Tahar are analysed with some physical and chemical parameters of epilithic and epipsammic algae During this research, epilithic algae are recorded with 26 taxa in first station and 33 taxa in second station, epipsammic algae are recorded with 26 taxa in first station and 26 taxa in second station.