Türkiye'de reel döviz kuru oynaklığının genç işsizliğe etkisi
The effect of real exchange rate volatility on youth unemployment in Turkey
  1. Tez No: 730777
  2. Yazar: BESİM ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma 2005.01-2021.12 dönemi boyunca reel döviz kurunda yaşanan oynaklığın genç işsizlikle arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Söz konusu dönem boyunca Türkiye'de kurda oynaklığın yaşanmasının ardından işsizlik oranlarının ekonomi açısından yüksek boyutlara ulaştığı gözlemlenmesine rağmen literatürde yapılan çalışmaların sayısı dikkate alındığında bu konuda yeterince çalışma yapılmadığı fark edilmiştir. Ele alınan dönem boyunca kurda oynaklığın tahmini için ARCH(1), GARCH(1,1), TARCH(1,1), EGARCH(1,1) modelleri kurulmuş ve bu modeller arasından çeşitli kriterlere ve koşullara göre en uygun modelin EGARCH(1,1) olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu modelden elde edilen sonuçlara göre kurda yaşanan büyük bir şokun geçici nitelikte olduğu ve yaklaşık 35 gün sonra yarılandığı gözlemlenmiştir. Döviz kurundaki oynaklık tahmin edildikten sonra genç işsizlikle kurda oynaklık arasındaki eş bütünleşme ilişkisinin varlığı Pesaran v.d. (2001) tarafından geliştirilen ARDL sınır testi kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmanın genel sonucunda, söz konusu dönemde reel döviz kuru oynaklığıyla genç işsizlik arasında bir eş bütünleşme ilişkisinin olmadığı görülmüştür. Değişkenler arasında uzun dönemli ilişki olmadığı belirlendikten sonra reel döviz kuru oynaklığıyla genç işsizlik arasındaki sebep-sonuç ilişkisinin varlığı araştırılmıştır. Pairwise Granger nedensellik testinin sonucuna göre reel döviz kuru oynaklığından genç işsizliğe doğru tek yönlü bir Granger nedensellik ilişkisinin olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the relationship between real exchange rate volatility and youth unemployment during the period 2005.01-2021.12 in Turkey. Altough it was that unemployment rates reached high levels in terms of economy after the volatility in the exchange rate during the said period, considering the number of studies in the literatüre, it was noticed that there was not enough study on this subject. ARCH(1), GARCH(1,1), TARCH(1,1), EGARCH(1,1) were established for the estimation exchange rate volatility throughout the period under consideration, and EGARCH(1,1) was the most suitable model these models according to various criteria. According to the results obtained from this model, it was observed that a major shock in the exchange rate was temporary and was halved after approximately 35 days. After estimating the volatility, the existence of a cointegrating relationship between youth unemployment and exchange rate volatility Peseran et al. (2001) using the ARDL limit test. The general result of this study is that there is no cointegration relationship between youth unemployment and real exchange rate volatility in the mentioned period. After determining that there is no long-term relationship between the variables, the existence of a cause-effect relationship between real exchange rate volatility and youth unemployment was investigated. According to the results of the Pairwise Granger casualilty test, it was found that there unidirectinaol Granger causality relationship from real exchange rate volatility to youth unemployment.