Türk vergi sisteminde araştırma, geliştirme (AR-GE) ve tasarım teşvikleri
Research and development (R&D) and design incentives in the Turkish tax system
  1. Tez No: 730779
  2. Yazar: SERHAT KOÇALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Günümüzün küreselleşen dünyasında, ülkeler refah seviyelerini yükseltebilmek için rekabet güçlerini arttırmayı hedeflemektedirler. Rekabet güçlerini arttırmak, ekonomik büyüme ve kalkınmaya yön vermek amacıyla pek çok ülkede, Ar-Ge teşvikleri uygulanmaktadır. Ar-Ge göstergelerindeki artış paralelinde, ülkelerin gelişmişlik düzeyinde ve küresel rekabet güçlerinde artış sağlanmaktadır. Bu çalışmada, Türk Vergi Sisteminde araştırma, geliştirme, yenilik ve tasarım faaliyetlerine sağlanan teşvikler ve bu teşviklerin kapsamı; araştırmada baz alınan ülkeler ile karşılaştırılarak teşvik politikalarının etkinliğinin incelenmesi ve bu düzenlemelerin amaçlarına uygun olup olmadığı, eleştirisel bakış açısıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's globalizing world, countries aim to increase their competitiveness in order to increase their level of welfare. In many countries, R&D incentives are implemented in order to increase competitiveness and to guide economic growth and development. In parallel with the increase in R&D indicators, the development level and global competitiveness of countries are increased. In this study, incentives for research, development, innovation and design activities in the Turkish Tax System and the scope of these incentives; examining the effectiveness of incentive policies by comparing them with the countries taken as a basis in the research and whether these regulations are suitable for their purposes were evaluated from a critical point of view.