Türkiye'de nüfusun yapısı ve sorunları
The Structure and problems population of Turkey's
  1. Tez No: 73078
  2. Yazar: KASIM ÖZGEZERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜRKBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Ülkelerin ekonomik gelişmelerinde doğal zenginliklerin yanı sura nüfusun da büyük önemi vardır. Ancak, ekonomik faaliyetlerin etkinliğinde, insanların sayısından çok, nüfusun yaş, cinsiyet, kültürel statü, nüfus yoğunluğu ve istihdam gibi özelliklerin de büyük rolü vardır. Aslında aşın olmamak kaydıyla nüfus artışının boş duran doğal kaynakların işletilmesinde yararlı olacağı bir gerçektir. Ayrıca nüfus artışı karşısında hızlı şehirleşme ve vatandaşların gereksinimlerini karşılama ve tatmin konusunda da daha fazla çaba gösterecekleri, yüksek düzeyde ekonomik faaliyetlere katılacakları gerçeğini de vurgulamak gerekir. Yine ülkemiz açısından nüfus artışı, uygulanmakta olan üretim tekniğini modernleştirmek ve ekonomik unsurları düzeltmek bakımından da yararlı kabul edilebilir. Bunların yanı sıra eğitsel ve kültürel kuruluşlarında gelişmesine katkıda bulunur. Türkiye nüfusunun yaklaşık %50'si 0-19 yaş grubundadır. Bu durum gelecekte potansiyel bir üretim gücü gibi görünmesine rağmen, çalışan sınıf için daha çok insanı doyurma sorunu yaratmaktadır. Ayrıca daha sonra aktif duruma gelecek olan bu insanların istihdamı da oldukça büyük bir sorun olarak ortaya çıkacaktır. Yurdumuzda erkeklerin %50'si, kadınların ise %29'u aktif nüfusu oluşturmaktadır. Bu oranlar, toplam nüfusun yaklaşık %40'ını oluşturmaktadır. Aktif nüfusun sayısı yıllara göre artmasına karşılık, hızlı nüfus artışı karşısında oransal olarak azalma göstermektedir. Ülkemizde nüfus artış oranının yavaşlatılması ve eğitimde teknik alanlara yönelinmesi, hem ekonomik gelişmeyi hızlandıracak, hem de buna bağlı olarak sosyal refahı yükseltecektir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Besides the natural riches, population also has a great importance in the economic development of a country. But more than the number of the people such various peculiarities as age distribution, sex ratio, cultural situation, density of population and employment play roles in the effectiveness of economic affairs. Infact, it is a reality that high population will be beneficial in the working of unused resources, incite the heavier economic activities to meet the needs occur as a result of urbanization, improve the economic factors by modernizing the production techniques, facilitate the establishment of more large scaled plants, an contribute the foundation and improvement of the educational and cultural institutions. Approximately 50 % of the population in Turkey is between 0-19 years old. Though this means a potential productive power in future; it also creates the problem of feeding more people for the working class. Later on, the problem of providing employment fields for these people who are geoing to become active will come on the agenda. 50% of the men and 29.0 % of the women population in our country are active and 40 % of the total population is determined to be economically active. Though the number of productives has increased as regard to years, the ratio remained low because of excessive increase of population. In our country slowing down the ratio of population increase and inclining towards the technical fields in education will both accelerate the economic development and increase social welfare connecting to this.