Enflasyon ve çözüm yolları
Inflation and ways of solution
  1. Tez No: 73079
  2. Yazar: MURAT KAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Enflasyon olgusunu incelediğimiz zaman, para değerinin düşmesi ve fiyatların yükselmesi ile ortaya çıkan bir tablo sergilenmektedir. Enflasyon olgusunu incelediğimiz zaman, genellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin, yüksek oranlarda gerçekleşen enflasyonlara maruz kaldığını görmekteyiz. Çünkü az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde enflasyonun nedenlerini araştırdığımız zaman, ulusal ve uluslar arası ekonomik ilişkilerin yapısını incelemek gerekmektedir. Uygulanan iktisadi plan ve programlarının amacı ekonomik istikrar olan ülkeler, ekonominin çeşitli yapısal nedenleri ve dış bağımlılığın getirdiği iktisadi sorunlardan dolayı enflasyonla mücadelede başarılı olamamaktadır. Enflasyonla mücadelede uygulanacak programlar incelendiği zaman, klasiklerin denk bütçe ve ekonominin kendi serbest kuralları içinde ücret, faiz esnekliği gibi araçlarla ekonominin dengeye geleceğini savunurken, Keynescil görüş, klasiklerin bu görüşlerini kabul etmeyen, Keynes ve taraftarlarının, ekonominin istikrara kavuşabilmesi için, kamu harcamaları ve diğer faktörlerle beraber, iktisadi refahın gerçekleşmesi için devlet müdahalesini savunmuşlardır. Moneteristler ise, para politikalarının önemini savunarak, iktisadi istikrar için maliye politikalarının yanında para politikalarının uygulanmasını savunmuşlardır. Bugün için çağdaş devlet anlayışında, ekonomik istikrar için istihdam gelir dağılımı, tabana yayılmış vergi politikaları, bölgelerarası gelişmişlik farkı, sanayileşme vs. ekonomik ve sosyal sorunların enflasyonla birlikte ele alındığı zaman, enflasyonla mücadelenin, makro düzeyde istikrar programlarına ihtiyaç duyduğugörülmektedir. Bu bakımdan enflasyonla mücadelede, para ve maliye politikalarının uyumlu bir şekilde yürütülmesi siyasi kaygılardan uzak, parlamento desteği ile kararlı bir şekilde uygulanmasının gerektiği ortaya çıkmaktadır. Enflasyonun yüksek oranlarda yaşanması, toplumda sosyal ve ekonomik çıkmazların yaşanmasına neden olur. Bu açıdan gerek kamu, gerek özel sektörün bu olumsuz gelişmelerden etkilenmesini önlemek için, çağdaş parlamenter, demokratik sistemlerin hakim olduğu günümüz ekonomilerinin, toplumsal refahı gerçekleştirmek için enflasyonla mücadelede, kamu ve özel sektörün mücadelesinin hükümetlerin objektif desteğiyle gerçekleşebileceği kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY It has been slown a table appeared with the increase of prices and decrease of the value of money. When we examine the fact“inflation”. In general, the fact inflation occurs as a result of decrease of demand. Since the increase in financial market effecting production factors, these cause different price increases. So it may be discussed a financial inflation in the markets. If we study on the fact“inflation”. We see that especially developing and underdeveloped countries are effected by the highly increased inflation. When we do research on the reasons of inflation in developing and underdeveloped countries we need examine (search) characteristics of national and international relations. The countries which aim of the applying economic projects and programmes is economic stability, haven't succeeded in struggling with inflation because of the economic problems brought by importing (external dependence) and different characteristic factors of economy. When the programmes which will be applied in struggling with inflation are examined, we face to face (we have seen) two ideas. While the classics claiming (accepting) that economy will be stabilized by such means as wage and flexible interest in its free rules, Keynecians don't agree with them. They have accepted (defended) the Keynes and his followers ideas. In order to stabilize the economy and to realize economic prosperity (order) they have definded interference of government with the other factors and public expenditures.IV On the other hand, Monetariests defending the importance of monetary policy for economic stability besides fiscal policy they have defended (claimed) applying monetary policy. For today, in contemporary government understanding (sense) to get economic stability employment, income distribution, minimum tax policy, the difference of regional development becoming and social problems, struggling with inflation needs highly developed stability programmes. In this respect (from this point of view) monetary and fiscal policies should be executed in conformity far from the political anxiety with the support of parliament applying in determination have been shown (occured) in struggling with inflation. Living with highly inflation rate causes appearing social and economic crises (depressions) in the society. From this point of view, in order to prevent effecting public and private sectors from these bad conditions today's economy that dominated by contemporary parliamentary democratic systems for getting (realizing) social comfort (prosperity) in struggling inflation, the struggling (contention) of public and private sectors only can be realized by the objective supports of governments have been accepted.