Türkiye'de tarım sektörü ve 2000'li yıllarda tarımda izlenen politikalar
Agricultural sector in Turkey and agriculture policies in 2000s
- Tez No: 555177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
- Anahtar Kelimeler: (Bitkisel Üretim, Hayvansal Üretim, Tarım Politikaları, Tarımsal Destekler, Tarımın Türkiye Ekonomisindeki Payı), (Plant Production, Animal Production, Agricultural Policy, Agricultural Supports, The Share Of Agriculture In Turkey's Economy)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tarım, hem gelişmekte olan ülkeler için hem de gelişmiş ülkeler için gıda güvenliği, gıda arzı sürekliliği, gelir, istihdam ve dış ticaret bağlamında önemli bir yer teşkil etmektedir. Bu kapsamda, tarım politikaları; tarım sektörünün yapısal sorunlarına çözüm bulmak, arz-talep dengesini sağlamak, ekonomiye katkıda bulunmak gibi amaçları gerçekleştirmek için farklı araçları kullanmaktır. Cumhuriyet döneminden 1980 yılına kadar, ekonominin tarıma dayalı, nüfusun çoğunluğunun tarım sektöründe istihdam edildiği ve tarımın korumacı politikalarla desteklendiği bir dönem olmuştur. 1980 yılında alınan kararlarla birlikte serbest ekonomiye geçiş süreci başlamış ve tarımsal destekleme politikaları da azaltılmıştır. 1990'lara gelindiğinde, ekonomide devlet desteğinin olduğu bir yapıdan, piyasa ekonomisinin etkili olduğu bir döneme geçilmiştir. 2000 yılı sonrası ise tarım reformu çalışmalarıyla birlikte, tarım politikalarında yeni bir dönem başlamıştır. Bu dönemde doğrudan gelir desteği ve alan bazlı desteklemeler etkili olmuştur. Bu politikalarla birlikte devletin tarımsal alandaki desteği azaltılmıştır. Bu çalışmada; tarımın sektörel yapısı, Türkiye ekonomisindeki yeri ve 2000 yılından sonra tarımda izlenen politikalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Agriculture has an important place in terms of food security, food supply continuity, income, employment and foreign trade for both developing countries and developed countries. In this context, agricultural policies use different tools in order to accomplish different objectives such as to find solutions to the structural problems of the agricultural sector, to provide a balance between supply and demand, to contribute to the economy. From the Republican era to 1980, the economy was based on agriculture, the majority of the population was employed in the agricultural sector and agriculture was supported by protectionist policies. With the decisions taken in 1980, the transition to liberal economy began and agricultural support policies were reduced. İn the 1990s, from a structure with state support in the economy was passed to market economy. After 2000, in agricultural policies a new era has started with the efforts of agricultural reform. In this period, based support and direct income support were been effective. With these policies, the support of the state in the agricultural field has been reduced. İn this study; The structure of the agricultural sector, its place in Turkey's economy and policies applied in agriculture after 2000 were discussed.