Bir fizik tedavi biriminde hasta çizelgeleme problemi için karar destek sistemi
An appointment scheduliing in phsiotheraphy center and decision support system
  1. Tez No: 730789
  2. Yazar: ELİF ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hızlı nüfus artışı ve beraberinde sağlık problemleri, sağlık kurum ve kuruluşlarına olan taleplerdeki artış yoğunluğa sebep olmaktadır. Bu nedenle sağlık kuruluşlarında güvenli ortamların oluşturulması ve en iyi hizmetin sunulması iyi bir planlama ve bu planlamanın uygulanmasının sürdürülebilir olması ile sağlanabilir. Son yıllarda sağlık bakım hizmetleri sunan (sağlık hizmeti üreten) kuruluşlar da üretim sistemlerine benzer şekilde yalın sağlık bakım anlayışını kullanarak daha çok hastaya daha iyi hizmet vermek amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Yalın sağlık anlayışı, değer katmayan faaliyetlerin elimine edilmesi anlamına gelmektedir. Dolayısıyla değer katmayan faaliyetlerin saptanarak azaltılması için yönetim ve işleyişte iyileştirmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışan nüfusun, yaşlı nüfusunun giderek arttığı ülkemizde fizik tedavi gerektiren hastalıklar da doğal olarak artmaktadır. Bu nedenle fizyoterapi birimlerine olan talep artmakta, endüstri mühendisliği yaklaşımlarının kullanılmadığı bu tür işletmelerde yönetim ve işleyişte problemler ortaya çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, İstanbul'da hizmet veren bir fizik tedavi merkezi ele alınarak sistemde var olan randevu çizelgeleme probleminden kaynaklı hasta ve maliyet kayıplarının en azlanmış (elimine edilmiş) sağlıkta yalın anlayışı ile çalışacak bir Karar Destek Sistemi (KDS) geliştirilmiştir. Önerilen KDS için randevu çizelgeleme problemini çözen hasta hareketine göre (fizyoterapi merkezine yeni başvuran, tedavisi devam etmekte olan ve ayrılan (tedavisi biten veya tedaviyi bırakan)) mevcut kapasiteyi, işletmenin stratejik ve özel kısıtlarını ve Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) yönetmeliklerini dikkate alan matematiksel model kurulmuş, veri alt yapısı oluşturulmuştur. Böylece yalın sağlık hizmeti sunmak amacıyla günlük hasta oranını en çok yapan en uygun randevu ve tedavi planları oluşturulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth and accompanying health problems, and the increase in demands for health institutions and organizations cause too much patient density. For this reason, creating safe environments in health institutions and providing the best service can be achieved with good planning and sustainability of the implementation of this planning. In recent years, organizations that provide health care services (health care providers) have been working to provide better service to more patients by using a lean health care approach, similar to their production systems. Lean health approach means eliminating activities that do not add value. Therefore, improvements in management and operation are needed to identify and reduce non-value adding activities. In our country, where the working population and the elderly population are increasing, diseases that require physical therapy are also increasing naturally. BecauseThe demand for physiotherapy units is increasing, and problems arise in management and functioning in such enterprises where industrial engineering approaches are not used. In this thesis, a Decision Support System (DDS) was developed, which will work with a lean understanding in health, where the patient and cost losses due to the appointment scheduling problem in the system are minimized (eliminated) by considering a physical therapy center serving in Istanbul. A mathematical model has been established and a data infrastructure has been established, taking into account the current capacity, strategic and special constraints of the enterprise, and the regulations of the Health Security System (SGK) according to the patient movement that solves the problem (newly applying to the physiotherapy center and leaving (the treatment is finished or the treatment is discontinued)) . Thus, in order to provide lean health services, the most appropriate appointment and treatment plans with the highest daily patient rate will be created.