Political philosophy of Simone Weil from marxism to mysticism
Marksizm'den mistisizme Simone Weil'in siyaset felsefesi
- Tez No: 730798
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın konusu Simone Weil ve onun siyasi – felsefi görüşlerinden oluşmaktadır. Simone Weil 34 yıllık kısa yaşamı içerisinde gerek aktivist ve barışçı gerek teolojik eğilimiyle gelen mistik yönleriyle günümüz felsefe literatürüne önemli katkıları olan bir düşünürdür. 1909'da Paris'te bir Yahudi olarak doğdu, 1943'te Londra'da Azize olarak öldü. Hayatı boyunca felsefi ve metafizik sorgulamalar içinde, önceleri Marksist komünizmi desteklerken daha sonra Marksist felsefe eleştirilerini ortaya koymuştur. Weil, siyaset, işçi sınıfı, hukuk, adalet, baskı ve özgürlük gibi kavramları yakından incelemiş ve emek ve kölelik – kölelik ve Hristiyanlık arasındaki bağlantıyı keşfetmiştir. Kısa yaşamında, işçilerin koşularını ve emek kavramını bizzat işçi olarak tecrübe etmiş ve insanlığın içinde bulunduğu yozlaşma ve çatışmaya tanıklık etmiştir. Ayrıca bir siyaset felsefecisi ve devrimci sendikalist olarak, geç dönem yazılarında kişi ve kutsalı sorgulamak suretiyle Hristiyanlık ve tanrısallık kavramlarını ele almıştır. Bu tez çalışmasında, yirminci yüzyılda, iki dünya savaşı arasındaki dönemde, soykırım ve Nazizmden kaçan filozof Simone Weil'in siyaset, toplum ve Tanrı üzerine görüşleri yaşadığı dönem bağlamında ele alınacak, Weil'in felsefi doktrini incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is Simone Weil and her political/philosophical views. Simone Weil is a thinker who has made important contribution to today's philosophy literature with activist, pacifist and mystical views that come with theological tendencies in her short 34 year life. She was born in Paris in 1909 as a Jew and died in London in 1943 as a Saint. Throughout her life, she had thoughts on philosophical and metaphysical inquiries, and while she supported Marxist communism, later she wrote about critics of Marxist thoughts. Weil closely examined concepts such as politics, labor class, law, justice, oppression and liberty and then realized the connection between labor with slavery and slavery with Christianity. In her short life, Weil experienced the concept of labor and workers' conditions as a worker herself and witnessed the corruption and conflict within humanity. In addition to being a political philosopher and revolutionary-syndicalist militant, she dealt with the concept of Christianity and divinity with questioning the person and sacred in her later period. In this thesis, the views of philosopher Simone Weil who fled from the holocaust and Nazism in the twentieth century, during the period between two World wars, on politics, society and God in the context of her period will be examined and Simone Weil's philosophical doctrine will be analyzed.