Kierkegaard ile Beauvoir'nın kadın konusu üzerine görüşlerinin karşılaştırılması
Compari̇son of Ki̇erkegaard and Beauvoi̇r's vi̇ews on women
- Tez No: 893229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECİP UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada varoluşçu felsefenin önemli temsilcilerinden Søren Kierkegaard ile Simone de Beauvoir'nın fikirleri ışığında kadın konusu ele alınıp incelenmeye çalışılmıştır. Tezimiz, her iki filozofun kadının varoluşsal bir zeminde kendini var edebilmesi ile ilgili düşünce, inanç ve değer yargılarını değerlendirebilmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda kadın konusu üzerine hem teorik bir yaklaşım sergilemek hem de bu konunun felsefe tarihindeki yerinin ne olduğunu irdeleyerek tartışmak, temel amaçlarımız arasındadır. Buna göre kadının varoluşsal değerini yaşamsal bir özne bağlamında ele almak gerekmektedir. Kadın sosyal, siyasal, ekonomik, tarihsel ve psikolojik birçok unsurun, dışsal belirlenimlerin tahakkümü altında mıdır? Söz konusu tahakküm bağlamında kadının varoluş sürecindeki avantajları ve dezavantajlarının değerlendirilip sorunu varoluşsal bir perspektifle analiz edebilmek önem arz etmektedir. Bu yönüyle Kierkegaard ve Beauvoir'nın kadın üzerine düşüncelerini karşılaştırmak suretiyle kadının varoluşsal konumunu tartışarak literatüre bir katkı sağlamak temel amaç olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of women is discussed and analysed in the light of the ideas of Søren Kierkegaard and Simone de Beauvoir, who are important representatives of existentialist philosophy. Our thesis aims to evaluate the thoughts, beliefs and value judgements of both philosophers about women's self-existence on an existential ground. In this direction, our main aim is to exhibit a theoretical approach to the subject of women and to discuss the place of this subject in the history of philosophy. Accordingly, it is necessary to consider the existential value of woman in the context of a vital subject. Is woman under the domination of external determinations of many social, political, economic, historical and psychological factors? In the context of this domination, it is important to evaluate the advantages and disadvantages of women in the process of existence and to analyse the problem from an existential perspective. In this respect, the main aim will be to make a contribution to the literature by discussing the existential position of women by comparing Kierkegaard and Beauvoir's thoughts on women.