Kahramanmaraş ili biber alanlarında thrips türlerinin belirlenmesi ve popülasyon takibi
Determination of thrips species and population follow-up in pepper areas of Kahramanmaraş
  1. Tez No: 730805
  2. Yazar: ALPER KOZANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kahramanmaraş ili farklı biber çeşitlerinde 2019 yılında mavi yapışkan tuzak, çiçek örnekleri, yaprak örnekleri ve CDC böcek aspiratörü kullanılarak Thrips türleri ve popülasyon yoğunlukları belirlenmiştir. Birinci çalışma alanı Kahramanmaraş/Türkoğlu Hacıbebek köyü 160 dekar baharatlık biber, ikinci çalışma alanı Kahranmaraş/Türkoğlu Kadıoğlu köyü 20 dekar kapya biber, üçüncü çalışma alanı Kahramanmaraş/Dulkadiroğlu Çiğli köyü 7 dekar salçalık biber çeşitlerinde yürütülmüştür. Çalışma alanlarına Hacıbebek köyünde 3 adet, Kadıoğlu ve Çiğli köyüne 2'şer adet mavi yapışkan tuzak asılmıştır. Çalışmanın yürütüldüğü bu alanlara haftalık olarak düzenli arazi çıkışları yapılarak, 50 çiçek ve 50 yaprak örnekleri toplanmış ve ayrıca CDC böcek aspiratörü kullanılarak arazilerin köşegen kısımlarından başlayarak çapraz hareketlerle 15 dakika süreyle böcekler toplanmıştır. Çalışma sonucunda zararlı türler Frankliniella occidentalis (Pergande 1895), Frankliniella intonsa (Trybom1895), Thrips dubius (Priesner 1927), Thrips tabaci (Lindeman 1889), Haplothrips aculeotus (Fabricius 1803), Haplothrips gowdeyi (Franklin 1908) ve predatör (avcı) olan Aeolothrips intermedius (Bagnall 1934) olmak üzere 7 tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türler arasında baharatlık biber çeşidinde en çok bulunan zararlı türler Frankliniella occidentalis, sırasıyla Haplothrips aculeatus, Thrips tabaci, Frankliniella intonsa, Aeolothrips intermedius, Thrips dubius, Haplothrips gowdeyi, kapya biber çeşidinde en çok bulunan türler Frankliniella occidentalis, sırasıyla Aeolothrips intermedius, Haplothrips aculeatus, Frankliniella intonsa, salçalık biber çeşidinde en çok bulunan türler Frankliniella occidentalis, Frankliniella intonsa, Aeolothrips intermedius ve Thrips tabaci türleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine thrips species and population densities in different pepper varieties in Kahramanmaraş in 2019, blue sticky trap, flower samples, leaf samples and CDC insect aspirator were used in the first trial area Kahramanmaraş/Türkoğlu Hacıbebek village 160 decares of spicy pepper, the second trial area Kahranmaraş/Türkoğlu Kadıoğlu village 20 decares of capia pepper, and 7 decares of pepper paste varieties in Kahramanmaraş/Dulkadiroğlu Çiğli village, the third trial area. In the study areas, 3 blue sticky traps were hung in Hacıbebek village and 2 each in Kadıoğlu and Çiğli villages. By making regular weekly outings to these areas where the study was carried out, 50 flower and 50 leaf samples were collected, and also insects were collected for 15 minutes, starting from the diagonal parts of the fields, using the CDC insect aspirator. As a result of the study, Frankliniella occidentalis (Pergande 1895), Frankliniella intonsa (Trybom1895), Thrips dubius (Priesner 1927), Thrips tabaci (Lindeman 1889), Haplothrips aculeotus (Fabricius 1803), Haplothrips gowdeyi (Franklin 1908), Aplothrips intermedillna (Franklin 1908) 7 species were identified. Among the detected species, the most common species in the spicy pepper variety Frankliniella occidentalis, respectively, Haplothrips aculeatus, Thrips tabaci, Frankliniella intonsa, Aeolothrips intermedius, Thrips dubius, Haplothrips gowdeyi, the most abundant species in the capia pepper variety, Frankliniella occidentalis Haplothripus intermedius aripoloth The most common species in Frankliniella intonsa and tomato paste were Frankliniella occidentalis, Frankliniella intonsa, Aeolothrips intermedius and Thrips tabaci.