Crohn hastalarında budesonid ile tedavi öncesi ve sonrasında inflamasyonla ilişkili mikroRNA ekspresyon seviyelerinin araştırılması
Investigation of microRNA expression levels related to inflammation before and after budesonid treatment in crohn patients
  1. Tez No: 730804
  2. Yazar: AÇELYA ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURADİYE NACAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLPER NACARKAHYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Crohn hastalığı, sindirim kanalını tutan tekrarlayan, kronik inflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın oluşumunda immun sistem, çevresel ve genetik faktörlerin rol oynadığı düşünülmekte ancak etiyolojisi halen tam olarak bilinmemektedir. MikroRNA (miRNA) molekülleri hücre çoğalması, hücre farklılaşması, organogenez, apoptozis gibi hücresel olayları düzenleyen, kodlanmayan RNA molekülleridir. Anormal miRNA ekspresyonlarının kanserden, nörodejeneratif hastalıklara kadar birçok hastalığın etiyolojisinde rol oynadığı gösterilmiştir. Yapılan çalışmalar, miRNA'ların inflamatuar süreçlerin düzenlenmesi ve inflamasyonla seyreden hastalıkların patogeneziyle yakından ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada yeni tanı almış Crohn hastalarında budesonid ile tedavi öncesi ve sonrasında inflamasyonla ilişkili miR-744-3p, miR-320a ve miR-17-5p ekspresyon seviyeleri belirlenerek hastalığın patogenezi ve tedaviye verilen yanıttaki potansiyel etkileri incelendi. Çalışmamızda hafif aktiviteli ileoçekal Crohn hastalığı tanısı konmuş olan 20 hastadan budesonid tedavisi öncesi ve sonrasında alınan periferik kan örneklerinden ve 20 sağlıklı kontrol bireyin periferik kan örneklerinden elde edilen miRNA'ların ekspresyon seviyeleri kantitatif gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (qRT-PCR) yöntemi ile analiz edilerek gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular değerlendirildiğinde, Crohn hasta grubunun budesonid ile tedavi öncesi ve sonrasına ait miRNA-744-3p, miRNA-17-5p ve miRNA-320a ekspresyon seviyeleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulundu (tedavi öncesi sırasıyla p=0.000, p=0.000, p=0.004; tedavi sonrası sırasıyla p=0.000 p=0.000 p=0.002). Hasta grubunun tedavi öncesi ve tedavi sonrası miRNA ekspresyon seviyeleri arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Elde ettiğimiz sonuçlar, miRNA-744-3p, miRNA-320a ve miRNA-17-5p'nin Crohn hastalığı için tanısal spesifik biyobelirteçler olarak kullanılabileceğini, ancak tedavi öncesi ve sonrası ekspresyon seviyelerinde farklılık olmaması, bu miRNA'ların tedavi yanıtı ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Bu çalışma sonuçlarının doğrulanması için daha büyük hasta gruplarında yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crohn's disease is a recurrent, chronic inflammatory disease of the digestive tract. It is thought that the immune system, environmental and genetic factors play a role in the formation of the disease, but its etiology is still unknown. MicroRNA (miRNA) molecules are non-coding RNA molecules that regulate cellular events such as cell proliferation, cell differentiation, organogenesis, apoptosis. It has been shown that abnormal miRNA expressions play a role in the etiology of many diseases, from cancer to neurodegenerative diseases. Studies have revealed that miRNAs are closely related to the regulation of inflammatory processes and the pathogenesis of inflammatory diseases. In this study, the expression levels of miR-744-3p, miR-320a and miR-17-5p associated with inflammation before and after treatment with budesonide in newly diagnosed Crohn's patients were determined, and its potential effects on the pathogenesis of the disease and the response to treatment were investigated. In our study, expression levels of miRNAs obtained from peripheral blood samples taken before and after budesonide treatment from 20 patients diagnosed with mildly active ileocecal Crohn's disease and from peripheral blood samples of 20 healthy control were determined by quantitative real-time polymerase chain reaction (qRT-PCR) method and statistically compared between groups. When the findings were evaluated, miRNA-744-3p, miRNA-17-5p and miRNA-320a expression levels of the Crohn's patient group before and after treatment with budesonide were found to be statistically significantly higher than the control group (p=0.000, p=0.000, p=0.004 before treatment, respectively; p=0.000 p=0.000 p=0.002 after treatment, respectively). There was no statistically significant difference between miRNA expression levels of the patient group before and after treatment (p>0.05). Our results suggest that miRNA-744-3p, miRNA-320a and miRNA-17-5p can be used as diagnostic specific biomarkers for Crohn's disease, but the lack of difference in expression levels before and after treatment suggests that these miRNAs are not associated with treatment response. Further studies in larger patient groups are needed to confirm the results of this study.