Helenizm felsefesi ve Hristiyanlık felsefesine etkileri
The Effects of Helenism philosophy of Cfristianity
  1. Tez No: 73082
  2. Yazar: MEHMET HACIAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Kamu Yönetimi, Tarih, Philosophy, Public Administration, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET İskender'in fetihleriyle, Roma imparatorluğunun fetihleri arasındaki dönemi kapsayan ve Batı uygarlığının başlıca kaynağı kabul edilen Helenizm kendinden önceki düşünsel akımlardan etkilendiği gibi, kendinden sonraki düşünsel akımları da etkilemiştir. Helenizmi değerli kılan, herşeyi özümsemesi ve birçok şeyi de aktarmayı bilmiş olmasıdır. Yunan şehir devletlerinin yıkılışı ile başlayan, Doğu ile Batı'nın etkileşimi ile devam edip Hristiyanlık içerisinde son bulan Helenizm birçok düşünce akımının ve dini kültün kaynağını oluşturmuştur. Platon'dan Kilise Babalarına kadar geçen süreç içerisinde düşünsel alanda ortaya konulan oluşumların kitleler üzerindeki etkilerini, bireyin aklı arka plana itip doğmalara bağlanışını ve genellikle dini motiflerle süslenmiş doğmalara kaynaklık eden düşünce akımlarını inceleyen bu çalışmanın; birinci bölümünde Şehir Devletinin yıkılışı ve bireyin evrensel bir değer olarak ortaya çıkışı ile Helenizmin doğuşu, ikinci bölümünde Helenizmden kaynaklanan ve onu etkileyen düşünce akımları, üçüncü ve son bölümünde ise Helenistik düşüncenin tamamiyle dini motiflere bürünüşü ve Hıristiyanlığın oluşumuna büyük ölçüde etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The period between the conguest of Alexandra's and the conguest of Roman Empire, Helenism is accepted as a main source of western civiliziation. As Helenism had been affected by it's precedors it had affecdet the consequent philosophies. The thing that made Helenism valuable, is, it assimilates everything and it has inherited, a lot of things to following generations. Helenism had started by the fall of ancient Greek sites, it had developed by the interference between Eastern and Western cultures, it had come to an end within the existance of the Christian religion, and it has created the cultural source of lots of philosophies and religious thoughts. This work has inspected the period starting from Platon to the Church fathers the affect of intellectual thinking an masses, moving away from wisdom to dogmatism, and generally dogmas that had been designed by religious motifs. In the first section the fall of ancient Greek sites, Personalization of individual as an international value and the birth of Helenism; In the second section the philosophies which had effected the Helenism and the philosophies that are effected by it. In the third section the turn of Helenism to religious thinking and it affects on the birth of christion religion are studied carefully.