Lev Şestov'un din felsefesi problemlerine yaklaşımı
Lev Şestov's approach to the problems of religious philosophy
  1. Tez No: 808124
  2. Yazar: ABIBULLA MUMDZHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM MÜMİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Şestov, XX. yüzyılın önde gelen dini varoluşçulardan biridir. Lev Şestov, felsefi arayışlarında dünyeviden ve rasyonalizmden kurtuluşu aramıştır. Düşünüre göre bu kurtuluşun kaynağı dini inançtır. Birey, dini inanç vasıtasıyla Ananke'nin düzeninden veya başka bir ifadeyle rasyonel zorunluluğundan kurtulmaktadır. Dini inanç vasıtasıyla birey maddeyi aşan manevi özgürlüğü elde edebilmektedir. Bu inanca varmak için birey acılarla yüzleşmelidir. Dini inancını korumak isteyen birey rasyonel düşünceye karşı isyanda bulunmalıdır. Şestov'un felsefesinde dini inanç problemi özgürlük problemi, isyan, kötülük problemi, teodise, Hristiyanlığın helenleşmesi, irrasyonel-rasyonel ve akıl-inanç çatışması bağlamında ele alınmkatadır. Düşünürün din felsefesi sorunlarına yaklaşımı günümüzde de dikkate şayandır. Ateizmin ve sekülerizmin yaygınlaştığı zamanlarda Şestov'un akıl-inanç çatışmasına yaklaşımı günümüzde din felsefesi sorunlarına bir çözüm önermektedir. Bu çözümün özünde varoluşsal motifleri görmek mümkündür. Düşünüre göre dini absürt ve varoulşsal absürt birey için ümit kapısını açmaktadır.“Credo quia absurdum est”Şestov'un felsefesinde leitmotiftir.“Credo quia absurdum est”bireyi özgürleştirir,“Credo ut intellegam”ise bireyi raysyonelin esaretinde tutar.“Credo ut vivam”- Şestov'a göre özgürce yaşamak isteyen birey maddeyi, rasyonalizmi aşan özgürlüğü aramaladır.
Özet (Çeviri)
Shestov is one of the leading religious existentialists of the XXth century. In his philosophical studies, Lev Shestov sought salvation from earthly and rationalism. According to the thinker, the source of this salvation is religious faith. Through religious faith, the individual is liberated from the order of Ananke, or in other words, from ratio's necessity. Through religious faith, the individual can find spiritual freedom that transcends matter. To find religious faith and thus freedom, the person must face suffering. The individual who wants to preserve his religious faith must rebel against ratio. In Shestov's philosophy, the problem of religious faith is discussed in the context of the problem of freedom, rebel, the problem of evil, theodicy, the Hellenization of Christianity, irrational-rational and ratio-faith conflict. His approach to the problems of philosophy of religion is still remarkable today. In times of widespread atheism and secularism, Shestov's approach to the conflict of reason and faith offers a solution to the problems of philosophy of religion. It is possible to see existential motives at the core of this solution. According to the thinker, religious absurdity and existential absurdity open the door of hope for the individual.“Credo quia absurdum est”is the leitmotif of Shestov's philosophy.“Credo quia absurdum est”liberates the individual, while“Credo ut intellegam”keeps the individual in the thrall of the rational.“Credo ut vivam”- according to Shestov, the individual who wants to live freely must seek freedom that transcends matter, rationalism.