Beden eğitimi ve spor öğrencilerinin dikey sıçrama ile bazı motor ve antropometrik değerlerinin karşılaştırılması
The Comporotion among vertical jump, some motoric measurement in physical education and sports students
- Tez No: 73084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ MENGÜTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET: Bu çalışmanın amacı 18-27 yaşlan arasında değişen 1. sınıf öğrencileri arasından tesadüfi seçilen erkek ve bayan öğrenci yaş, boy, kilo, anaerobik güç, aerobik güç, vücut yağ yüzdesi ve antropometrik yapı açısından değerlendirmeye alındı. Deneklerden alınan ölçümler sonunda şu değerlere ulaşılmıştır: Boy ortalaması 167.28 + 8.2, kilo ortalaması 67.8 ± 6.4, vücut yağ oranlan % 9.94 ± 2.4, aerobik kapasite 41. 12 mi ± 4.36 ml.kg / dk, anaerobik kapasite 93.7 ± 1 1.5 kg.m / sn. Bu değerler Beden Eğitimi ve Spor öğrencileri üzerinde daha önce yapılan çalışmaları destekler niteliktedir. Yine denekler üzerinde yapılan skinfold, çevre ve uzunluk ölçümleri sonucunda şu değerler elde edilmiştir Bayanlarda Skinfold ölçümleri: sut 12.40 ± 2.92, triceps 13.34 ± 0.87, biceps 6.0 ± 4.24, göğüs 10.13 ± 1.61, suprailiak 18.07 ± 1.24, karın 19.18 ± 1.83, uyluk 23.21 ± 1.04, baldır 14.90 ± 1.86; Çevre ölçümleri: flexsonda biceps 30.16 ± 1.52, ekstensiyonda biceps 27.31 ± 0.42, uyluk 55.56 ± 1.08, baldır 35.80 ± 3.45, Uzunluk ölçümleri: uyluk 36.87 ± 4.00, baldır 36.04 ± 4.86, tüm bacak 93.96 ± 8.96, ayak uzunluğu 24.27 ± 2.57. Erkeklerde Skinfold ölçümleri: sut 9.94 ± 1.94, triceps 7.20 ± 2.13, biceps 3.87 ± 0.98, göğüs 6.54 ± 2.01, suprailiak 13.05 ± 5.36, kann 11.74 ± 4.57, uyluk 11.42 ± 3.81, baldır 7.21 ± 2.71; Çevre ölçümleri: flexsonda biceps 30.39 ± 1.92, ekstensiyonda biceps 26.56 ± 2.01, uyluk 54.49 ± 3.86, baldır 36.23 ± 1.84, Uzunluk ölçümleri: uyluk 38.40 ± 2.65, baldır 40.74 ± 7.71, tüm bacak 99. 10 ± 4.90, ayak uzunluğu 26.35 ± 1.07. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The purpose of the research is to study, investigate some motoric measurements (earobic capacity, anaerobic cabacity, weight, and height), circumferances, length measurements, skinfold, and diameters measurements of the university students, age 18- 27. Results of the measurements are; height 167.28 ± 8.2 cm, weigt 67.8 ± 6.4 kg, body fat % 9.94 ± 2.4, aerobic capacity 41.12 ± 4.36 ml.kg / dk, and anaerobic capacity 93.7 ± 11.5 kg.ro/sn. The results of women scinfold are; supscapula 12.40 ± 2.92; triceps 13.34 ± 0.87, biceps 6.0 ± 4.24, chest 10.13 ± 1.61, suprailiac 18.07 ± 1.24, abdomen 19.18 ± 1.83, thigh 23.21 ± 1.04, and culf 14.90 ± 1.86. The results of circumferances: biceps flexion 30.16 ± 1.52, biceps extansion 27.31 ± 0.42, thigh 55.56 ± 1.08, and calf 35.80 ± 3.45, The results of length measurements: calf 36.87 ± 4.00, thigh 36.04 ± 4.86, total leg 93.% ± 8.96, foot 24.27 ± 2.57. The results of men scinfold are; supscapula 9.94 ± 1.94; triceps 7.20 ± 2.13, biceps 3.87 ± 0.98, chest 6.54 ± 2.01, suprailiac 13.05 ± 5.36, abdomen 11.74 ± 4.57, thigh 11.42 ± 3.81 and culf 7.21 ± 2.71. The results of Circumferances: biceps flexion 30.39 ± 1.92, biceps extansion 26.56 ± 2.01, thigh 54.49 ± 3.86 and calf 36.23 ± 1.84, The results of lengthmeasurements: calf 38.40 ± 2.65, thigh 40.74 ± 7.71, total leg 99.10 ± 4.90, foot 26.35 ±1.07. XI