15-16 yaş arası curling sporcularının bazı fiziksel ve biyomotor özelliklerinin araştırılması
Research of some physical and biomotor abilities of curling players between the age of 15-16
  1. Tez No: 406888
  2. Yazar: YUSUF DUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmanın amacı; curling oynayan sporcular ile curling oynamaya yeni başlamış kontrol grubu öğrencilerinin boy ve vücut ağırlığı gibi bazı fiziksel özellikleri ile esneklik, statik denge, dinamik denge, 30 metre sürat, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, sağ ve sol el kavrama kuvveti, bacak kuvveti, sırt kuvveti gibi biyomotor yüzdelerinin araştırılmasıdır. Çalışmaya Erzurum ilinde bulunan 15 ve 16 yaş arası 39 erkek (sporcu: 21, yeni başlayan: 18) ile 48 kadın (sporcu: 25, yeni başlayan: 23 ) olmak üzere toplam 87 sporcu katılmıştır. Çalışmada öğrencilerin fiziksel ve biyomotor özelliklerin belirlenmesi amacıyla öğrencilere; vücut ağırlığı, boy uzunluk ölçümü, esneklik testi, statik denge ve dinamik denge testi, 30 metre sürat koşusu testi, uzun atlama testi, dikey sıçrama testi, bacak kuvveti, sırt kuvveti ile sağ ve sol el kavrama kuvveti testleri uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 istatistik programı, yöntem olarak α=0.05 anlamlılık düzeyinde tekrarlı ölçümlerde anova (Repeated Measures Anova ) testi uygulandı. Test sonuçlarına göre; yapılan tüm ölçümler için gruplar ile cinsiyet ve gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı (P>0.05). Sağ ve sol el kavrama kuvveti, bacak ve sırt kuvveti, 30 m sürat koşusu, dikey sıçrama ve durarak uzun atlama testleri için cinsiyetler arasında anlamlı bir farklılık bulunurken (P0.05). Esneklik için ölçümler arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken (P>0.05), uygulanan diğer testler için ölçümler arasında anlamlı bir farklılık bulundu (P0.05). Dinamik denge çift ayak ortalama skor puan değerleri için cinsiyet ve ölçümler arsında anlamlı bir farklılık bulunurken (P0.05). Bacak kuvveti için cinsiyet-grup ve ölçümler arasında anlamlı bir farklılık bulunurken (P0.05).
Özet (Çeviri)
Aims of this study are to research the percentages of such biomotor abilities as body length and body weights ,flexibility, average scores of static ad dynamic balance for double feet, speed of 30 meters sprint, vertical jump, long jumping by stopping, coulding strength of both of the right and left hands and strength of the legs and back abilities of the current curling players and the students in control group who have started to play curling recently. A total of 87 athletes took part in the study with 39 male students (21 athletes, 18 control group students) and 48 female students (25 athletes, 23 control group students) who are at the age of 15-16 and reside in Erzurum. In order to determine the physical and biomotor abilities, the students were applied body length and weight measurement tests, flexibility tests, average scores of static and dynamic balance for double feet, 30 meters sprint tests, long jumping by stopping, vertical jump tests, leg and back strength tests and coulding strength of both right and left hand tests. For statistical analysis, SPSS 22.0 statistics programme was used and for reliability of repeated measurements Anova test, with the significance level of α=0.05, was applied as method. According to the test results, for all the measurements there are no significant differences between groups and gender with all groups (P>0.05). While there is a significant difference for left and right hand coupling strength, leg and back strength, 30 meters sprint, vertical jumping and long jumping by stopping tests for genders (P0.05). While there is no significant difference during the measurements for flexibility (P>0.05), there is a significant difference during the measurements for other applied tests (P0.05). While there is a significant difference for average scores of dynamic balance for double feet between gender and measurements (P0.05). There is a significant difference for leg strength between gender-group and measurements (P0.05).