Türk futbol hakemlerinin müsabaka süresince hareket analizleri
Analysis of Turkish football refrees behaviours during the matches
  1. Tez No: 73085
  2. Yazar: TANER ÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KIZILET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Araştırmamızda Futbol Hakemlerinin hareket tarzları müsabakalar süresince izlenmiş ve hakemlerin karşılaşmalar boyunca ortaya koyduğu hareketler analiz edilmiştir. Bu hareketler sırasıyla 1- Yürüme 2- Geri yürüme 3- Geri - geri koşu 4- Yan yan koşu 5- Orta tempoda koşu 6- Sprint'dir. Bu amaçla Türkiye Profesyonel l.,2. ve 3.1iginden birer müsabaka videoya kaydedilip, video görüntülerinden faydalanarak elle kaydetme yöntemiyle hakemin hareketleri ve mesafeler, her 5 dk. da değişik kağıtlar üzerine belirli sembollerle kaydedilmiştir. Kayıtların değerlendirilmesinin ardından tüm etkinlik mesafelerinin toplamı 1. Lig müsabakasında 8616,5 m., 2. Lig müsabakasında 7496,5 m., 3. Lig müsabakasında 6869 m. olarak saptanmıştır. Çıkan sonuçlar Avrupa' lı ve Japon hakemlerle karşılaştırıldığında, ortalamaların düşük olduğu görülmüştür. Ancak bu sonuçlar hakemlerin tecrübesine müsabakanın kalitesine ve müsabakanın zorluk derecesine göre değiştiği göz önüne alınarak değerlendirilmiştir. Araştırma boyunca ortaya çıkan verilerin istatistiksel analizi yapılmış ve liglere göre farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our researches, the behaviour of the football referees was watched during the matches and also their behaviour during the matches was analysedi These actions are: (in order) - Walking - Walking backwards - Running backwards - Running aside. - Running at a medium speed. - Sprinting For this reason three matches from Turkey Professional 1. 2. And 3. Leagues were recorled on the video. Then using this video images the behaviour of the referees and distance were recorded by hand on milimetric papers changing in every five minutes and using definite symbols. According to these records the total of all activity distance in the first leage match is 8616,5 m, in the second league match 7496,5 m. İn the third league match 6869 m. If we compare the results to the European and Japanese referees, then we can see that the averages are low. But these results were realized the value of experience of the referees, the guality of the matches and difficulties of the match. During the researches the statistical analysis of datum were done and seen that there are some differences for the leagues. XI