Acil servise delici-kesici alet yaralanması nedeniyle başvuran olguların değerlendirilmesi: İki yıllık retrospektif analiz
Evaluation of the stab injury cases which admitted to emergency service : Retrospective analysis for 2 years
- Tez No: 730850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2 yıllık bir dönemde acil servise başvuran delici-kesici alet yaralanması (DKAY)'lı vakaların demografik ve klinik özellikleri ile kan transfüzyonu yapılan ve yapılmayan hasta gruplarında travma skorlamalarından; Glasgow Koma Skalası (GKS), Revize Travma Skoru (RTS) ve şok indeksi belirteçlerinden; şok indeksi (Şİ), modifiye şok indeksi (MŞİ), yaşa göre şok indeksi (YŞİ) değerlerini karşılaştırarak analiz etmektir. Gereç ve Yöntem Retrospektif, kesitsel, gözlemsel ve tek merkezli olarak planlanan bu çalışmaya hastanemiz Acil Tıp Kliniği'ne 01 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında, iki yıllık bir dönemde delici-kesici alet yaralanması nedeniyle başvuran pediyatrik (
Özet (Çeviri)
The Purpose of this study is analyze the demographic and clinical characteristics of the cases with stab injury admitted to the emergency service in a 2 year period, and the trauma scoring of the patient groups who recieved and did not recieve blood transfusion; Glasgow Coma Scale (GCS), Revised Traume Score (RTS) and shock index markers; to analyze by comparing shock index (SI), modified shock index (MSI), and age shock index (ASI). Method In this retrospective,cross-sectional,observational and single-center study, stab injury cases pediatric (