Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Aile Hekimliği Polikliniklerinde, evlilik öncesi sağlık raporu için istenen hemoglobin elektroforezinin menzter indeksı kullanılarak gerekliliğinin ve kullanılabilirliğinin araştırılması
- Tez No: 730849
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Evlilik öncesi sağlık muayenesi amacıyla aile hekimliği polikliniğine gelen hastalardan talasemi tarama amaçlı elektroforez istenmektedir. Amacımız Mentzer indeksinin beta talasemi taşıyıcılığı arasındaki ilişkiyi belirleyerek, Mentzer indeksinin tarama testi olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Evlilik raporu amacıyla tarama amaçlı istenilen elektroforez hem ekonomik hem iş gücü açısından bir yüktür. Mentzer indeksi kullanılarak seçili vakalarda elektroforez istem sayısı azaltılabilir. 70 kişilik beta talasemisi taşıyıcısı ve kontrol grubu olarak 70 kişilik demir eksikliği anemisinden oluşan 2 grup karşılaştırıldı. Bu gruplarda Mentzer indeksinin duyarlılığı ve özgüllüğü hesaplandı. Bulgular: Beta talasemi ve demir eksikliği anemisinden oluşan iki grup karşılaştırıldı. Demir eksikliği anemisi için Mentzer indeksinin (MCV/RBC)
Özet (Çeviri)
Objective: Electrophoresis for thalassemia screening is requested from patients who come to the family medicine outpatient clinic for premarital health examination. Our aim is to determine the relationship between the Mentzer index and beta thalassemia carriage and to investigate the usability of the Mentzer index as a screening test. Material and Methods: Electrophoresis requested for screening purposes for marriage report is a burden both in terms of economy and labor. The number of electrophoresis requests can be reduced in selected cases using the Mentzer index. Two groups consisting of 70 people with beta thalassemia trait and 70 people with iron deficiency anemia as control group were compared. The sensitivity and specificity of the Mentzer index were calculated in these groups. Results: Two groups of beta thalassemia trait and iron deficiency anemia were compared. Sensitivity of Mentzer index (MCV/RBC) for